zavřít
Upravit životopis

Životopis

Justin Gatlin je americký sprinter a bývalý spoludržitel světového rekordu v běhu na 100 metrů společně s jamajským sprinterem Asafou Powellem (čas 9,77 s). Jeho čas byl však anulován (viz níže). Gatlin je halovým (na 60 m) i venkovním mistrem světa a olympijským vítězem v běhu na 100 m.

Poprvé měl Justin Gatlin pozitivní dopingový test na amfetamin v roce 2001 na juniorském mistrovství USA, což ho stálo rok závodění. Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) mu nakonec ještě v roce 2001 zrušila dvouletý trest, neboť zakázanou látku obsahoval lék, který Gatlin užíval 10 let. Již tehdy byl varován, že v případě dalšího provinění může přijít doživotní zákaz startu.

V dubnu roku 2006 pak byl pozitivně testován na testosteron po štafetovém závodě v Kansas City. Antidopingová agentura případ uzavřela 22. srpna 2006, Gatlinovi byl anulován světový rekord 9,77 s a jeho činnost pozastavena na 8 let. To se rovná prakticky ukončení aktivní kariéry. Jde o jeden z největších dopingových skandálů.