zavřít
Upravit životopis

Životopis

Justin Hawkins vyrůstal v severoanglickém Lowesoftu. Už na základní škole se stal velmi dobrým hráčem na kytaru a se svým mladším bratrem Danem hráli písně z repertoáru Queen, AC/DC, Aerosmith a dalších.
Po střední škole studoval na univerzitě Huddersfield Technical College obor Music Technology. Poté založil již neexistující skupinu The Commander, kde vystupoval jako Justin "Turbo" Hawkins. Skupina se poté rozpadla, mimo jiné poté, co Justin založil novou skupinu The Darkness v roce 2000. V ní se stal kytaristou, klávesistou a především zpěvákem. Tak také začala jeho kariéra. Stal se velmi známým po téměř celém světě jednak pro své písně a charakteristický hlas, tak také pro pestré kostýmy, které nosil při vystoupeních.

V The Darkness strávil šest let. Když ale skupina prvně dobyla hitparády s písní I Believe In A Thing Called Love v roce 2003, začal brát drogy. Druhé album skupiny s názvem One Way Ticket To Hell... And Back ale nezaznamenalo takový úspěch jako předcházající Permission To Land a Justin své dávky zvětšil do té míry, že to bylo neúnosné pro něj i pro jeho okolí. V létě 2006 tedy nastoupil do odvykací léčebny, aby se zbavil závislosti na drogách a alkoholu. Sám poté řekl, že během dvou až tří let utratil v přepočtu téměř pět milionů korun za kokain. Po svém návratu z léčebny na podzim 2006 strávil ještě nějakou dobu v The Darkness a připravoval třetí album, nakonec ale skupinu opustil. Řekl k tomu, že nedokáže dál hrát a skládat bez drog.

Mezitím v roce 2004 se podílel jako kytarista i vokalista na charitativní písni Do They Know It's Christmas?, s níž dosáhl první příčky v britské hitparádě.

V roce 2005 oznámil, že pracuje na sólovém albu, které vydá pod pseudonymem British Whale. Album ovšem dodnes nevyšlo. Vydal pouze cover písně This Town Ain't Big Enough For Both Of Us od Sparks v roce 2005. Poté v roce 2007 ještě fotbalovou hymnu England napsanou pro nadcházející World Cup.

V roce 2007 se zůčastnil konkurzu na britského zástupce soutěže Eurovision (Eurovize). Zpíval tehdy se svou kamarádkou, soulovou zpěvačkou Beverlei Brown, píseň They Don't Make 'Em Like They Used To, kterou sám složil a napsal. S Beverlei ale nakonec nevyhrál, diváci zvolili skupinu The Scooch, která ovšem ve finále soutěže skončila na posledních příčkách.

V roce 2008 založil novou skupinu s názvem Hot Leg. S ní vydal tři poměrně neúspěšné singly a jedno album Red Light Fever. V této skupině je dodnes.

Mimo jiné se věnuje charitě. Kromě výše zmíněné Do They Know It's Christmas?, se na příklad zúčastnil v roce 2007 charitativního projektu Comic Relief, jehož rámci zazpíval cover písně Red Light Spells Danger s hudebním doprovodem moderátorů pořadu Top Gear (Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May). V roce 2009 si v rámci akce Movember nechal narůst knír, aby upozornil na rakovinu prostaty. Na její léčbu mu lidé poslali více jak padesát tisíc korun.

Justin také produkoval album skupiny Saving Aimee či napsal píseň Music Again pro amerického zpěváka Adama Lamberta. Spolupracoval také se skupinou Def Leppard či Steel Panther nebo se zpěvákem Meat Loaf.