zavřít
Upravit životopis

Životopis

Justin Randall Timberlake je americký zpěvák, tanečník, herec a producent. Narodil se 31. ledna 1981 v Memphisu v Tennessee a vyrůstal v malém městečku Shelby Forest ležícím mezi Memphisem a Millingtonem. Jeho rodiče Lynn Bommar a Charles Randall Timberlake se rozvedli. Otec, dříve bankovní úředník, se stal ředitelem sboru v baptistickém kostele a matka založila firmu JustinTime Entertainment.

Z otcovy strany má Justin dva nevlastní bratry Jonathana (nar. 12. září 1993) a Stephena (nar. 14. srpna 1998). Jeho nevlastní sestra Laura Katherine zemřela krátce po narození 12. května 1997 a je jí věnována vzpomínková píseň skupiny ‘N Sync s názvem “My Angel in Heaven”.

Jako dítě zpíval převážně country a gospel písně. Již v 11 letech zpíval country v televizním pořadu Star Search. V letech 1993 a 1994 se společně s Britney Spears, Christinou Aguilerou, Ryanem Goslingem a mnoha dalšími objevil v televizní show The Mickey Mouse Club, která byla vysílána od roku 1955 do roku 1996.

‘N Sync aneb začátek velké kariéry
Opravdovou slávu přineslo Justinu Timberlakovi působení v americkém boyband ‘N Sync. Skupina byla založena v roce 1995 a Justin byl jejím nejmladším členem. V roce 1998 vydávají svoje první studiové album s názvem NSYNC, kterého se celosvětově prodalo více než 15 milionů kusů. Druhé album No Strings Attached bylo vydáno 21. března 2000 a jen během prvního týdne se prodalo 2.4 milionů kopií a album tak atakovalo první příčku v hitparádě Billboard 200. Jedná se o hitparádu dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA. Stejně úspěšný byl i hlavní singl z tohoto alba “It’s Gonna Be Me”. Posledním studiovým albem ‘N Sync bylo Celebrity vydané 24. července 2001 a stejně jako No Strings Attached obsadilo s téměř 1.9 miliony prodaných kusů první příčku Billboard 200.

V březnu 2002 vyjíždí skupina na americké turné s názvem Celebrity tour, které během 36 koncertů vydělalo téměř 30 milionů dolarů. Zanedlouho po ukončení turné si skupina dává pauzu.

Skupina ‘N Sync byla v roce 2001 časopisem Rolling Stone označena za nejúspěšnější skupinu na světě. Díky svým úspěchům vystupovala např. na předávání Oscarů, Olympijských hrách či finále Super Bowlu.

První filmové role a rozjezd sólové kariéry
V roce 1999 se Justin objevil v roli Jasona Sharpea v komedii Změna je život (rež. Mark Rosman). Jason se seznámí s číšnicí v domění, že se jedná o supermodelku. Číšnice Alex má problémy se svou identitou a s chlapci, modelka Janine chce zjistit, co ji chybí v “normálním” životě. Vypadají jako dvojnice a tak se jednoduše vymění.

Justin Timberlake se objevil ve videoklipu písně Eltona Johna “This Train Don’t Stop There Anymore”, ve kterém ztvárnil mladého Eltona Johna.

V srpnu 2002 vystoupil na předávání cen MTV Video Music Awards, kde zazpíval svůj sólový debut “Like I Love You” z prvního sólového alba Justified, které bylo vydáno 5. listopadu 2002. Album nesoucí se ve znamení R&B bylo natočeno během šesti týdnů a to v době, kdy si ‘N Sync dali pauzu. Justified vyneslo Justinovi 4 nominace na Grammy včetně nominace na nejlepší album roku. Zpěvák si nakonec odnesl cenu Best Pop Vocal Album. Se 439 tisíci prodanými kusy obsadilo druhou příčku hitparády Billboard 200. Album obsahuje i známé megahity “Cry Me a River” a “Rock Your Body”.

Koncem roku 2002 se stal první celebritou nachytanou v pořadu Punk’d vytvořeném hercem Ashtonem Kutcherem. Justin byl údajně v době “nachytání” pod vlivem marihuany.

4. června 2003 zahajuje společné turné s Christinou Aguilerou s názvem Justified and Stripped Tour. Jednalo se o 45 koncertů po amerických městech a jako host se turné zúčastnila skupina Black Eyed Peas.

Ještě koncem roku 2003 vydává singl “I’m Lovin’ It”, který sloužil jako propagace řetězce McDonald’s, ale nebyl vydán na žádné desce. Zato vynesl Justinovi honorář ve výši 6 milionů dolarů. Zpěvák se stal zároveň mluvčím kampaně “I’m Lovin’ It”. Součástí dohody bylo také evropsko-australské turné The Justified World Tour (Justified World Tour and Lovin' It Live), které následovalo ihned po skončení Justified and Stripped Tour. Jednalo se o 61 koncertů a z londýnského koncertu konaného 16. prosince 2003 vzniklo první Justinovo živé album s názvem Justin Timberlake: Live from London.

Justin spolupracoval s raperem Nellym (vl. Jménem Cornell Iral Haynes Jr.) na písni “Work It”, která byla součástí Nellyho alba Nellyville a později remixového alba Da Derrty Versions: The Reinvention.

Začátkem února 2004 vystoupil společně s Janet Jackson v poločase Super Bowlu mezi Carolina Panthers a New England Patriots. Vystoupení sledovalo v přímém přenosu asi 140 milionů diváků. Díky nedopatření došlo k půl vteřinovému odhalení ňadra Janet Jackson, což vedlo k rozsáhlým debatám americké rady pro rozhlasové a televizní vysílání na téma pravidel přímých přenosů. Justin se za incident omluvil a zároveň vytvořil nový anglický pojem “wardrobe malfunction”, kterým vyjádřil neúmyslné odhalení intimních partií. Od té chvíle se pojem hojně používá a stal se součástí anglického dialektu.

Týden po incidentu se Timberlake zúčastnil 46. předávání cen Grammy, ze kterého si odnesl ceny Best Pop Vocal Album za album Justified a Best Male Pop Vocal Performance za píseň “Cry Me a River”. Mimo to získal ještě nominace v dalších dvou kategoriích, které však v cenu neproměnil. Původní plány hovořili o živém vystoupení Justina a Janet Jackson v průběhu udělování cen. Janet se však udílení cen Grammy ten rok nezúčastnila.

2004 - 2007, nejen filmové role ale i studiové album plné megahitů.
Od roku 2004 se Justin zaměřuje také na herectví. Již dříve se objevil v několika spíše menších rolích, teď však přišla nabídka na roli novináře, který odhalí zkorumpovaný systém politiky, soudů i médií, ve filmu Mimo zákon (rež. David J. Burke, 2005). Okamžitě následovaly filmy V řetězech (rež. Craig Brewer, 2006) se Samuel L. Jacksonem v hlavní roli, Apokalypsa (rež. Richard Kelly, 2006) či kriminální thriller Alpha Dog (rež. Nick Cassavetes, 2006). Aby toho nebylo málo, pustil se také do dabingu, když propůjčil svůj hlas postavě Krále Artuše v třetím pokračování série pojednávající o zeleném zlobrovi Shrekovi s názvem Shrek Třetí (rež. Chris Miller, Raman Hui, 2007).

V roce 2005 spolupracoval se skupinou Black Eyed Peas na jejich písni “My Style” z alba Monkey Business. Jednalo se tak o další vzájemnou spolupráci Justina a Blacked Eyed Peas, kterou zahájili písni “Where Is the Love” v roce 2003. Podílel se také na písni “Signs” rapera Snoop Dogga (vl. jménem Calvin Cordozar Broadus Jr.). 5. května 2005, chvíli po nahrání Snoop Doggova songu podstoupil Timberlake operaci uzlin.

Druhé studiové album Justina Timberlaka s názvem FutureSex/LoveSounds spatřilo světlo světa 12. září 2006 a s 684 tisíci prodanými kusy během prvního týdne ovládlo první příčku hitparády Billboard 200. Hlavní singl “SexyBack” atakoval první příčku žebříčku Billboard Hot 100 a na špičce se udržel po dobu sedmi týdnů. Druhý singl “My Love”, který produkoval raper Timbaland (vl. jménem Timothy Zachery "Tim" Mosley), a na kterém se podílel i raper T.I. (vl. jménem Clifford Joseph Harris Jr.), se stejně jako třetí singl "What Goes Around... Comes Around" dostal na první příčku Billboard Hot 100. Písně “SexyBack” a “My Love” zazpíval na předávání MTV Video Music Awards 2006. S oběma zmíněnými songy a s písní “LoveStoned”, taktéž z druhého sólového alba, vystoupil také na módní show společnosti Victoria’s Secret. V tomto úspěšném roce si ještě vysloužil cenu pro Nejlepšího Zpěváka a Nejlepší Pop na předávání MTV Europe Music Awards. Časem se album dostalo do Rokenrolové síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame). Jedná se o muzeum v Clevelandu v Ohiu, do kterého jsou přidávány významné osobnosti a počiny z oblasti Rokenrolu.

16. prosince 2006 se objevil v roli hosta a zároveň hudebního hosta v komediální noční televizní show Saturday Night Live. Po boku Andyho Samberga vystoupili s R&B songem “Dick in a Box”. Píseň byla napsána za jediný den a následující den vznikl také videoklip, který se stal hitem na Youtube. “Dick in a Box” vynesl Timberlakovi cenu EMMY a stal se součástí alba Incredibad amerického satirického a komediálního tria The Lonely Island, jehož členem je právě Andy Samberg.

Začátkem roku 2007 se všichni Justinovi fanoušci dočkali turné k albu FutureSex/LoveShow. První koncert třetího Timberlakova turné se uskutečnil 8. ledna 2007 v kalifornském San Diegu a po celkem 120 koncertech v Evropě, Severní Americe, Oceánii byl zakončen v asijském Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů. Turné vydělalo 127.8 milionů dolarů a stalo se třetím nejvýdělečnějším koncertním turné roku 2007.

Ve stejném roce zakládá spolu s hudebním vydavatelstvím Interscope Records nahrávací společnost Tennman Records (známou také jako JayTee records).

Timberlake se podílel na megahitu amerického producenta a zpěváka Timbalanda “Give It to Me”, který byl vydán 6. února 2007. Kromě Justina můžeme v písni slyšet také vokály kanadské zpěvačky Nelly Furtado. Píseň vyšla na Timbalandově druhém studiovém albu Shock Value a vysloužila si nominaci na cenu Grammy v kategorii Nejlepší spolupráce. V dubnu se píseň dostala na první příčku hitparády Billboard Hot 100. V červnu 2007 se pak podílel na písních “Falling Down” a “Nite Runner” skupiny Duran Duran. Následovala spolupráce s raperem 50 Centem (vl. Jménem Curtis James Jackson) na písni “Ayo Technology”, která vyšla na 50 Centově třetím studiovém albu Curtis.

Začátkem roku 2008 spolupracoval s Madonnou na písni “4 Minutes”, která byla součástí jedenáctého Madonina alba Hard Candy. Píseň byla oficiálně vydána 17. března 2008 a atakovala první příčky hitparád ve 21 zemích světa včetně Velké Británie, Austrálie, Kanady či Německa. Justin byl také jedním z výkonných producentů tohoto alba a jako textař se podílel na dalších 4 písních.

Ve stejném roce spolupracoval na písni “Dead and Gone” rapera T.I., která je součásti T.I.ho šestého studiového alba Paper Tale.

2008-2012, období skvělých hereckých počinů
V roce 2008 si zahrál postavu Jackuese Grande ve filmu Guru lásky režiséra Marco Schnabela a rok na to v roadmovie Open Road (rež. Michael Meredith), vyprávějící o vztahu mezi otcem a synem a jejich odvaze čelit vlastním osudům.

Na 50. ročníku předávání prestižních hudebních cen Grammy v únoru 2008 získal cenu v kategorii Best Male Pop Vocal za píseň “What Goes Around… Comes Around” a ocenění Best Dance Recording za “Love Stoned”.

Justin se podílel také na písni “Love Sex Magic” R&B zpěvačky Ciary (vl. jménem Ciara Princess Harris), která byla vydána 3. března 2009. Singl se stal celosvětovým hitem a atakoval první příčky hitparád v mnoha zemích. Dokonce si vysloužil nominaci na Grammy v kategorii Best Pop Collaboration with Vocals. Timberlake dále produkoval píseň “Don’t Let Me Down” zpěvačky Leony Lewis, podílel se na písni “Carry Out” z Timbalandova alba Shock Value II a společně s Robertem De Nirem, Nickem Carterem a Vanem Morrisonem se objevil v první epizodě noční talk show Jimmyho Fallona s názvem Late Night with Jimmy Fallon vysílané 2. března 2009. Jako textař a producent spolupracoval také na albu Rated R zpěvačky Rihanny.

V roce 2010 zazářil v roli Seana Parkera ve filmu Sociální síť (rež. David Fincher), vyprávějící o vzniku sociálního fenoménu Facebook. Sean Parker je americký podnikatel, spoluzakladatel hudební peer-to-peer sítě Napster a také prvním předsedou společnosti Facebook. Následující rok soupeří o přízeň Justina Timberlaka hvězdná Cameron Diaz v komedii Zkažená úča (rež. Jake Kasnan). Spolu s Milou Kunis ztvárnil hlavní roli v komedii Kamarád taky rád (rež. Will Gluck, 2011).

Justin se skvěle ujal hlavní role Willa Salase ve scifi thrilleru Vyměřený čas (rež. Andrew Niccol, 2011). Děj snímku se odehrává v blízké budoucnosti, v době, kdy peníze neznamenají vůbec nic. Platí se časem a Will Salas žije doslova ze dne na den.

2013 - 2015, úspěšné dvojalbum a významná ocenění
V polovině roku 2012 pracoval na svém třetím studiovém albu s názvem The 20/20 Experience, které bylo vydáno 15 března 2013. Jedná se o první část dvoudílného projektu, jehož druhá část spatřila světlo světa v září 2013. Na hlavním singlu s názvem “Suit & Tie” se podílel raper Jay-Z, se kterým jej společně zazpívali na 55. udílení cen Grammy. Druhým singlem z alba The 20/20 Experience je osmi-minutová R&B balada “Mirrors”, která ovládla hitparády po celém světě. Album bylo nejprodávanějším albem na iTunes a v americe se stalo nejprodávanějším albem roku 2013. Také druhá část s názvem The 20/20 Experience – 2 of 2 sklidila nejeden úspěch a atakovala první příčku Billboard 200. Úspěšné byly také singly z tohoto alba “Take Back the Night”, “TKO” a v neposlední řadě “Not a Bad Thing”.

Justin Timberlake zahájil své páté koncertní turné The 20/20 Experience World Tour 6. listopadu 2013 v americkém New Yorku a zakončil 2. ledna 2015 v Las Vegas. Z posledního koncertu v MGM aréně v Las Vegas vznikl film Justin Timberlake + The Tennessee Kids, který měl premiéru na Mezinárodním Filmovém Festivalu v Torontu 2016 a od 12. října 2016 byl k dispozici na placené online stanici Netflix. Film byl symbolicky věnován zpěváku Princovi, který zemřel v září 2016. Během turné si přišli na své také čeští fanoušci, kteří si 3. června 2014 mohli vychutnat koncert v pražské O2 Aréně. Timberlake odehrál během turné 134 koncertů po celém světě.

Ještě před tímto turné vyrazil s Jay-Z na menší turné s názvem Legends of the Summer. Šlo o 14 koncertů v amerických městech a fanoušci mohli slyšet jak písně s Justinova alba The 20/20 Experience, tak z dvanáctého studiového alba Jay Z-ho Magna Carta Holy Grail. Sám Justin se podílel na třech písních z tohoto alba.

V roce 2014 se objevil na albu Xscape zpěváka Michaela Jacksona, které bylo druhým albem vydaným po Jacksonově smrti. Justin se podílel na písni “Love Never Felt So Good”. Originál písně vznikl již v roce 1983.

Z předávání MTV Video Music Awards 25. srpna 2013 si odnesl ceny Michael Jackson Video Vanguard Award, Video of the Year a Best Editing za baladu “Mirrors” a v neposlední řadě Best Direction za píseň “Suit & Tie”.

Spolu s dalšími umělci se jako autor a producent podílel na písni “Partition” z pátého studiového alba Beyoncé s názvem Beyoncé, které bylo vydáno v prosinci 2013.

Na 57. poředávání cen Grammy, konaném 8. února 2015 v kalifornském Los Angeles si Justin vysloužil 7 nominací z nichž se mu povedlo zvítězit s písní “Pusher Love Girl” v kategorii nejlepší R&B píseň, “Holy Grail” v kategorii Rap/Sung Collaboration a “Suit & Tie” za nejlepší hudební video.

2016 - 2018, Can’t Stop the Feeling, film a Man of the Woods
Justin Timberlake se podílel na soundtracku k filmu Kniha lásky (rež. Bill Purple, The Book of Love, 2016), ve kterém si zahrála, a který produkovala jeho žena Jessica Biel. Ve stejném roce nadaboval trola Branche v rodinném animáku Trollové (rež. Mike Mitchell, Walt Dohrn, 2016). Timberlake také vytvořil soundtrack k filmu a hlavní singl “Can’t Stop the Feeling” se stal mezinárodním hitem, byl nominován na Oscara, získal cenu Grammy a byl nejprodávanějším songem roku 2016 v USA. Na 89. ročníku udílení Oscarů nejenže bojoval v kategorii Nejlepší původní píseň (Best Original Song) ale s písní zároveň celý ceremoniál zahájil. Timberlake se songem vystoupil u příležitosti Eurovision Song Contest 2016. Českou republiku natomto ročníku Eurovision reprezentovala Gabriela Gunčíková.

Počátkem roku 2018 měl českou premiéru film Woodyho Allena Kolo zázraků (Wonder Wheel, 2017), jehož děj se odehrává v zábavním parku na Coney Islandu v New Yorku v padesátých letech dvacátého století. Ve filmu si kromě Justina, který zde ztvárňuje postavu Mickeyho Rubina, zahrála také Kate Winslet či Juno Temple.

Začátek února 2018 přinesl Timberlakovo páté studiové album Man of the Woods. To se ihned po vydání dostalo, stejně jako tři předchozí alba, na první příčku žebříčku Billboard 200 a singl "Say Something", nahraný ve spolupráci s Chrisem Stapletonem, získal na 61. udílení cen Grammy nominaci v kategorii Nejlepší popový výkon dua nebo skupiny (Best Pop Duo/Group Performance). 13. března stejného roku zahájil koncertní turné The Man of the Woods Tour, které po odehrání více než stovky koncertů zakončil v polovině dubna roku následujícího. Pro české diváky byl nejblíže k vidění v rakouské Vídní, kde se svojí show vystoupil 18. srpna 2018. Justinovo turné bylo šestým nejvýdělečnějším za rok 2018.

2020 - současnost, nový příběh Trollů a drama Palmer
Roku 2020 jeho hlasem opět promlouvala postava trola Branche, tentokráte v trolím dobrodružství nazvaném Trollové: Světové turné (Trolls World Tour, 2020, rež. Walt Dohrm). Stejně jako v případě snímku Trollové z roku 2016, tak i v novém "Světovému turné" zaujal pozici výkonného producenta, sám napsal a nazpíval většinu songů.

Režisér Fisher Stevens obsadil Timberlaka do hlavní role dramatu Palmer (2021), vyprávějícím o bývalé středoškolské fotbalové hvězdě, Eddiem Palmerovi, který se vrací po dlouhých dvanácti letech z vězení. Díky mladému chlapci Samovi pak nachází nový smysl života.

Mohli by vás také zajímat…