zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po absolutoriu oboru herectví brněnské Janáčkovy akademie múzických umění v Praze v roce 1972 působil krátce v avantgardním Divadle na provázku a v letech 1973 – 76 pak v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Poté působil do roku 1991 v Divadle Na zábralí, kde vytvořil – zejména pod vedením režiséra Evalda Schorma - své nejdůležitější divadelní postavy. Pravidelně spolupracuje s filmem a televizí.

V současné době vede jedno z prvních pražských soukromých divadel, Divadlo Bez zábradlí. Za svůj život získal cenu Českého literárního fondu za herecký výkon v inscenaci Komenský: Diogenes cynik a cenu za mužský herecký výkon na MFF v Portugalsku za Dobré světlo (1987). Zahrál si například ve filmech Fešák Hubert (Ivo Novák, 1985), Smrt krásných srnců (Karel Kachyňa, 1986), v roce 1991 spolupracoval s Hynkem Bočanem na snímcích Dveře (TV), Dno (TV), O zapomětlivém černokněžníkovi a v roce 1996 na Bumerangu.

Také jsme ho mohli vidět ve filmech Zámek v Čechách (TV, Martin Hollý, 1993), Díky za každé nové ráno (Milan Šteindler, 1993), Kolja (Jan Svěrák, 1996), Hurá na medvěda (Dana Vávrová, 2000), Černí baroni (TV seriál, Juraj Herz, 2004).
Soukromí
S řízením divadel mu pomáhá manželka, moderátorka a bývalá televizní hlasatelka Hana Heřmánková. On je ředitelem a hercem, ona manažerka. Seznámili se v 80. letech v dabingovém studiu.

Po narození synů Karla (1989) a Josefa (1990) se herec a moderátorka rozhodli vstoupit do svazku manželského. Třetí syn se narodil v roce 2002. Z prvního manželství má Karel Heřmánek ještě dcery Kristýnu a Karolínu.

Dílo
V současné době je Karel Heřmánek ředitelem Divadla Bez zábradlí a Městského divadla v Karlových Varech. Pořád se ale cítí být více hercem než podnikatelem.

Povolání herce, ředitele a manažera dvou úspěšných divadel přináší i větší zodpovědnost a časovou náročnost. K tomu Heřmánek pravidelně spolupracuje s filmem a televizí.

Mohli by vás také zajímat…