Karel Pavlík se narodil 14. března 1912 v Praze. K herectví se připravoval na dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Už za studií statoval v letech 1933 – 1934 v pražském Národním divadle („Jan Hus", „Plukovník Švec" a „Rytíř...

Životopis

Karel Pavlík se narodil 14. března 1912 v Praze. K herectví se připravoval na dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Už za studií statoval v letech 1933 – 1934 v pražském Národním divadle („Jan Hus", „Plukovník Švec" a „Rytíř smutné postavy").

Jako profesionál se stal hercem bratislavského Slovenského národního divadla (1934 – 1937), odbyl si vojenskou prezenční službu (1937 – 1939), Městského divadla v Plzni (1939 – 1944), Divadla na Vinohradech (1944 – 1945), Divadla 5. května (1945 – 1948), opět Vinohradského divadla (1948 – 1951) a Městských divadel pražských, kde se kromě herectví (1951 – 1966) stal až do své smrti administrativním ředitelem (1966 – 1973).

Představoval na divadelních prknech nejčastěji charakterní úlohy mužné tváře, postavy a charakteristického hlasu: „Obchodník s deštěm" (Curry), „Škola pomluv" (Sur Face) nebo „Rozhodně nesprávné okno" (Soused).

Do české kinematografie vstoupil ihned po skončení okupace, po získání svého angažmá v Praze. Vždy hrál malé a epizodní postavy (zato pravidelně a několikrát ročně).

Do roku 1959 se stal hercem ve filmu LAVINA (recepční), JAN ROHÁČ Z DUBÉ (kněz Příbram), PŘÍPAD Z – 8 (zřízenec), LÉTO (sazeč), KARIÉRA (ředitel), VZBOUŘENÍ NA VSI (zástupce), REVOLUČNÍ ROK 1848 (důstojník u hraběte Thuna), NĚMÁ BARIKÁDA (barikádník), DNES O PŮL JEDENÁCTÉ (stavitel Koudelák), TEMNO (páter Mateřovský), PLAVECKÝ MARIÁŠ (lesák), ANNA PROLETÁŘKA (ředitel), VÝSTRAHA (záškodník), PŘICHÁZEJÍ Z TMY (vesničan), KOMEDIANTI (divák), NA KONCI MĚSTA (nájemník), JEŠTĚ SVATBA NEBYLA... (družstevník), JAN HUS (mistr na stavbě), CIRKUS BUDE! (divák z Olešné), BOTOSTROJ (strážný), RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM (policista), PSOHLAVCI (Psůtka z Postřekova), PO NOCI DEN (hostinský), MUŽ V POVĚTŘÍ (vedoucí zprávy), JAN ŽIŽKA (rychtář), DĚDEČEK AUTOMOBIL (anglický mechanik), NEPORAŽENÍ (německý plukovník), SYNOVÉ HOR (Dr. Vajna), PADĚLEK (lékař), TŘI PŘÁNÍ (vedoucí), HVĚZDA JEDE NA JIH (celník), O VĚCECH NADPŘIROZENÝCH (úředník), SLEČNA OD VODY a PRVNÍ PARTA (vrátný), PROBUZENÍ (mistr v autodílně) a KONEC CESTY (tunelář).

V 60. letech se až do své smrti zjevil jako knihkupec (VYŠŠÍ PRINCIP), prodavač (U NÁS V MECHOVĚ), otec Král (SMYK), tajný (POLICEJNÍ HODINA), lékař (ČERNÁ SOBOTA), příslušník VB (BÍLÁ SPONA), železničář Beneš (TEREZA), MUDr. Kabeš (POSLEDNÍ BOHÉM), dělník Holar (LEDOVÉ MOŘE VOLÁ), domovník (LABYRINT SRDCE), nadlesní Borovička (FLORIÁN), primář (ZÁMEK PRO BARBORKU), muž v hostinci (NESCHOVÁVEJTE SE, KDYŽ PRŠÍ), Vašek (MALÝ BOBEŠ VE MĚSTĚ), ředitel staveb (DEVÁTÉ JMÉNO), otec (PRŠELO JIM ŠTĚSTÍ), prodavač (TŘICET JEDNA VE STÍNU), obžalovaný Císař (TŘIATŘICET STŘÍBRNÝCH KŘEPELEK), kriminalista (SMRT ZA OPONOU), recepční (SLEČNY PŘIJDOU POZDĚJI), ceremoniář (FANTOM MORRISVILLU), vedoucí samoobsluhy (DVA TYGŘI), průvodčí tramvaje (DĚDEČEK, KYLIJÁN A JÁ), kapitán VB (DÁMA NA KOLEJÍCH), zbrojnoš (ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA), Ludva (OBJÍŽĎKA), německý generál (MARATÓN), mluvčí delegace (ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ...), příslušník VB (SVĚTÁCI), ředitel (PAN TAU A CLAUDIE, PAN TAU TO ZAŘÍDÍ a PAN TAU V CIRKUSU), Oliphant (NA KOMETĚ), člen docentovy suity (ĎÁBELSKÉ LÍBÁNKY), gangster („ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU"), intendant (TOUHA SHERLOCKA HOLMESE), policajt (KLÍČ), šofér Čenda (DÍVKA NA KOŠTĚTI), funkcionář fotbalové komise (ŽENY V OFSAJDU), dozorce (ČLOVĚK NENÍ SÁM) a vedoucí pošty (SMRT SI VYBÍRÁ).

Spolupracoval též s rozhlasem („Jan Hus", „Panna Orleánská", „Zpívající Benátky", „Zkáza eskadry", „Luisiana se probouzí", „Strakonický dudák", „Pan Johanes", „Michelup a motocykl", „Gero", „Cristobal Colón", „Ruy Blas", „Noc na Karlštejně", „Hadrián z Římsů", „Troilus a Kressida", „Zalamejský sudí", „Paní Marjánka, matka pluku aneb Ženské srdce", „Výlet pana Broučka do 15. století", „Othello", „Válka s Mloky", „Lorenzaccio", „Otec", „Galileo Galilei" aj.), dabingem (Mayovka VINNETOU III. – POSLEDNÍ VÝSTŘEL).

Herecky prošel i televizními inscenacemi (např. WATERLOO, ZÁHOŘANSKÝ HON, BELLEVUE, JULIÁN ODPADLÍK, KLÍCKA, CHLÉB A PÍSNĚ apod.) a seriály (SŇATKY Z ROZUMU, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO a F. L. VĚK). Herec Karel Pavlík se narodil 16. července 1973 v Praze ve věku pouhých šedesáti jedna let.