zavřít
Upravit životopis

Životopis

Karel Roden po absolvování DAMU působil v Divadle na Vinohradech, odkud odešel v r. 1988 do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Posléze působil i na dalších scénách (Národní divadlo, Divadlo Na zábradlí, Labyrint, Divadlo na Starém Městě). Účinkoval v řadě TV inscenací a seriálů (Druhý dech, Nejdelší návrat, Hodiny od Fourniera, Malý pitaval z velkého města).

Karel Roden je předním českým hercem, který si zahrál v několika desítkách tuzemských filmů. Postupně se rozrůstá i jeho zahraniční filmografie - na kontě má kromě jiného snímky 15 minut (s Robertem De Nirem, který si ho pro tento film sám vybral), Neprůstřelný mnich, Blade 2 s Wesley Snipesem, Dead Fish, Agent bez minulosti 2, Bournův mýtus s Mattem Daemonem a také komedii Prázdniny Mr. Beana.

Z českýcj filmů jmenujme mj. Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Masseba, Corpus delicti, Don Gio, Hrad z písku. Eine kleine Jazzmusik, Král Ubu, Pasti, pasti, pastičky, Čas dluhů, Dvojrole, Kuře melancholik.

V roce 2006 se objevil ve filmu režiséra Steena Agroa Sklapni a zastřel mě... jako Pavel Zeman, trpělivý Čecha, který pracuje v šesti zaměstnáních najednou, aby vyhověl nárokům své ženy Líby (Aňa Geislerová).

Objevil se také po boku Rowana Atkinsona ve filmu " Prázdniny Mr.Beana" (2007). Můžeme ho také vidět ve filmovém hitu roku 2008 Bathory Juraje Jakubiska, kde hraje postavu Thurza.

Karel Roden natočil celkem 2 válečné a 2 poválečné filmy .V roce 2010 režisér Juraj Herz natočil film s názvem Habermannův mlýn, kde Karel Roden hrál přítele německého průmyslníka Habermanna, Karla Březinu (druhá hlav. role).
Dále v roce 2011 si Karel Roden zahrál ve filmu režiséra Tomáše Luňáka - Alois Nebel, kde si zahrál opět druhou hlavní roli.

V roce 2008 režisér Filip Renč natočil film - Hlídač č. 47 . Tento film vznikl na motivy románu Josefa Kopty. Karel Roden si v tomto filmu zahrál hlavní roli Josefa Doušu. Josef Douša je veterán z 1. světové války, ale z této války si odnesl i úraz a ten mu způsobil sluchovou poruchu. Josef Douša je železniční hlídač, který jednoho dne zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Zachráněný muž se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky (Lucia Siposová). K tomu všemu ztrácí hlídač Douša načas sluch. Ačkoliv se mu sluch za určitý čas vrátí, předstírá Douša i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády...

Poslední válečný film který zatím Karel Roden natočil, byl film Lidice, kde si zahrál opět hlavní roli. Příběh Lidic znají snad všichni obyvatelé naší země, ale ne tak jak ho popisuje tento film. Film Lidice byl tak úspěšný že se zasloužil o 5 nominací na Českého Lva. Mezi nimi i nominace na cenu za mužskou hlavní roli, kterou samozřejmě získal Karel Roden.

Mohli by vás také zajímat…