zavřít
Upravit životopis

Životopis

Karen Black byla americká herečka. Dcera autorky dětské literatury Elsie Reifové. Už od dětství se věnovala zpěvu, baletu, hře na klavír a divadlu. Po studiích na Northwestern University v illinoiském Evanstonu odešla do New Yorku, kde zahájila svou hereckou kariéru v satirických revuích na mimobroadwayských scénách. Připojila se k souboru Hecscher House, kde účinkovala zejm. v shakespearovském repertoáru.

Na Broadwayi debutovala 1965 v kriminální hře Dětský pokoj a za svůj výkon byla Sdružením newyorských divadelních kritiků nominována na titul nejlepší herečka sezony. Navštěvovala herecké kurzy u Lee Strasberga v Actors Studiu a jako film. herečka na sebe upozornila rolí zamilované knihovnice Amy v komedii Teď už jsi velký chlapec (r. F. F. Coppola).

Na konci 60. let žila nějaký čas v komuně hippies a své zkušenosti z tohoto prostředí využila v kultovním road movie Bezstarostná jízda (r. D. Hopper), v němž si zahrála jednu ze dvou lehkých dívek, s nimiž prožijí oba "motocykloví" hrdinové (Dennis Hopper a Peter Fonda) karnevalovou noc v New Orleansu a drogové opojení. O svých hereckých kvalitách přesvědčila mnohem víc úlohou živočišně povrchní číšnice Rayetty Dipestové, za jejíž ztvárnění v psychologické studii Malé životní etudy (r. B. Rafelson) byla nominována na Oscara 1970.

Působivou kreaci předvedla v roli hollywoodské statistky Faye Greenerové, která se snaží prosadit jako film. hvězda, ve stejnojmenné film. adaptaci novely Nathanaela Westa Den kobylek (r. J. Schlesinger). Mnohé hrdinky, jímž propůjčila před film. kamerou svou tvář, trpí citovou rozpolceností, která neblaze, někdy až tragicky poznamenává jejich osudy. V některých filmech uplatnila také své pěvecké schopnosti (mj. Malé životní etudy, Nashville a Umí upéct třešňový koláč?).

V posledních letech plýtvá svým talentem převážně v podřadných akčních filmech, určených většinou pro videodistribuci. 1981 se představila po boku Sandy Dennisové a Cher v broadwayské inscenaci komediálního dramatu Eda Graczyka Vrať se do našeho obchoďáku, Jimmy Deane, Jimmy Deane, v jejíž film. verzi (r. R. Altman) si zopakovala tutéž roli jedné ze ctitelek tragicky zesnulého hereckého idolu. Od 1975 je jejím třetím manželem scenárista Kit M. Carson.

V roce 2010 jí byla diagnostikována rakovina, které o tři roky později podlehla.


Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…