zavřít
Upravit životopis

Životopis

Karl Markovics je rakouský herec, režisér a scénárista.

Život a práce
Syn prodavačky a řidiče autobusu nechtěl vykonávat občanské zaměstnání, ale chtěl pracovat v divadle, pro které měli rodiče pochopení. Na přijímací zkoušce pro seminář Maxe Reinhardta ale neuspěl. Markovic se ale nenechal odradit a v roce 1982 začal hrát ve vídeňském Serapionstheater. V roce 1987 se přesoupil do vídenského Ensemble Theater Wien.

První filmovou roli dostal v roce 1991 ve filmu Hund und Katz od Michaela Sturmingera. V roce 1993 hrál hostitele tragikomické roadmovie Indie od Paula Harathera. Proslavil se jako okresní inspektor Stockinger v rakouském kriminálním seriálu Inspektor Rex (1994 až 1996) a poté ve spin-off seriálu Stockinger. Následovaly další filmové role, včetně Hinterholz 8 (1998), Late Show (1999), v hlavní roli po boku Julie Stemberger ve filmu Absurdistan (1999) a Přijď, sladká smrti (2000).

V následujících letech hrál Markovics v mnoha televizních filmech a divadelních produkcích, včetně divadla „Josefstadt“ a vídenského Volkstheater, kde v roce 2005 s Eugène Ionescoem také představil poprvé svůj vlastní kus. V roce 2008 účinkoval v dvoudílném televizním filmu Die Gustloff v režii Joseph Vilsmaiera, vedle Michaela Mendla, Heinera Lauterbacha, Francise Fultona-Smitha a Dany Vávrové v hlavní roli kapitána ponorky Petriho.

Doposud největší mezinárodní úspěch byla hlavní role Salomona Sorowitsche ve filmu Stefana Ruzowitzkého Die Fälscher, který byl vyznamenán Oscarem pro nejlepší cizojazyčný film.

V roce 2009 založil Markovics společně s dalšími rakouskými filmaři Akademii rakouského filmu.

V roce 2011 natočil film Atmen podle vlastního scénáře s Thomasem Schubertem v hlavní roli.

Soukromý život
Markovic žije se svou ženou, herečkou Stephanie Taussigovou a s dětmi Louis a Leon u Vídně.

Karl Markovics

54 let, herec, režisér, scénárista.

Mohli by vás také zajímat…