tenistka

8. srpna 1986
37 let
Upravit profil
Kateryna Volodymyrivna Bondarenko je současná ukrajinská profesionální tenistka, vítězka grandslamové čtyřhry na Australian Open 2008. Kateryna pochází z tenisové rodiny; je nejmladší ze tří sourozenců. Nejstarší sestra se jmenuje Valeria. Ta...

Kateryna Volodymyrivna Bondarenko je současná ukrajinská profesionální tenistka, vítězka grandslamové čtyřhry na Australian Open 2008. Kateryna pochází z tenisové rodiny; je nejmladší ze tří sourozenců. Nejstarší sestra se jmenuje Valeria. Ta odehrála svůj poslední turnaj v Dubaji roku 2006. S druhou sestrou Aljonou tvoří úspěšný pár ve čtyřhře. Reprezentuje také Ukrajinu v Poháru Federace.

Kariéra

do roku 2006
Kateryna se začala učit hrát tenis ve věku čtyř let pod dozorem svých rodičů, Natalie a Vladimira, kteří dodnes bdí nad její kariérou. Profesionální status získala v roce 2000 ve věku čtrnácti let. Od září tohoto roku zkoušela své síly na ženských turnajích okruhu ITF. Vítězství se dočkala v indickém Pune v roce 2002. Pak ještě vyhrála v srpnu 2003 v Gdyni a nakonec svého působení na juniorských turnajích si v roce 2006 odvezla titul z Dubaje.

Největším úspěchem její juniorské kariéry se stalo vítězství na turnaji ve Wimbledonu 2004. Cestou k vítězství porazila takové hráčky jako jsou Šachar Peerová, Michaëlla Krajiceková a Ana Ivanovićová.

2006
V roce 2006 prošla hladce kvalifikací v Pattaya, ale byla rychle vyřazena z hlavního turnaje. V Bangalore se hned v 1. kole potkala se svou sestrou Alonou, která byla v tomto vzájemném souboji lepší. V Dubaji vyřadila Květu Peschkeovou, ale na Belgičanku Justine Heninovou ve 2. kole ji síly nestačily. Na Wimbledonu 2006 poprvé v životě vyhrála grandslamové utkání, když porazila Chorvatku Ivanu Lisjakovou 6:4, 7:5. Přes Nicole Vaidišovou se již nedostala. Tento rok se jí podařilo ještě dostat do čtvrtfinále v Taškentu.

Kromě dvouher hrála také čtyřhry. Nejúspěšnější byla na turnaji v Dubaji a v Hasseltu, kde se dostala do semifinále.

2007
V březnu 2007 se předvedla ve skvělé formě na turnaji v Dauhá. Po kvalifikačních utkáních dokázala ještě porazit Annu-Lenu Grönefeldovou a Saniu Mirzaovou. Porazila ji teprve Srbka Jelena Jankovićová 6:3, 6:3.

Na antuce ve Warszawě se dostala do 2. kola. Porazila nejprve Věru Duševinovou a Tamiru Paszekovou, než ji vyřadila třetí nasazená Světlana Kuzněcovová po výsledku 2:6, 6:2, 6:1. O týden později v Berlíně (opět na oblíbené antuce) ve druhém kole urputně, ale neúspěšně bojovala s Martinou Hingisovou. Prohrála ve dvou setech 7:5, 7:6.

Další její akcí byl turnaj v Římě. Po výhrách nad Sarou Erraniovou a Karolinou Špremovou ji zastavila ve 3. kole Dinara Safinová 6:2, 6:3. Na French Open se sice dostala jen do druhého kola, ale i tak jí to stačilo na prozatím nejlepší umístění v žebříčku WTA (39. místo).

Na Wimbledonu 2007 vypadla hned v 1. kole s Dinarou Safinovou. Vše si vynahradila ve smíšené čtyřhře, kde se spolu s Australanem Jordanem Kerrem dostala do čtvrtfinále. Vyřadili je pozdější finalisté Alicia Moliková - Jonas Björkman 4:6, 6:3, 6:4.

V další části sezóny se Kateryna pomstila Dinaře Safinové za dřívější porážky. Povedlo se jí to na turnaji v Los Angeles ve 2. kole. Ve třetím však už nestačila na Viktorii Azarenkovou se kterou prohrála 6:1, 6:2. Na US Open nejprve porazila Virginii Ruanovou Pascualovou, ale už poněkolikáté prohrála s mladší sestrou Marata Safina. Ve druhém kole na turnaji ve Stuttgartu se postarala o obrovskou senzaci, když vyřadila pátou hráčku žebříčku WTA Anu Ivanovićovou po výsledku 6:2, 1:6, 6:3. Do té doby to bylo nejcennější vítězství její kariéry. Ve čtvrtfinále podlehla pozdější finalistce Tatianě Golovinové 6:3, 6:4.

Ve čtyřhře si tuto sezónu zapsala nejlepší výsledek během turnaje ve Warszawě. Spolu s Alonou se tam dostaly do semifinále, když je nakonec porazily Jelena Vesninová a Jelena Lichovcevová 6:3, 2:6, 10:5. Kromě toho se ještě několikrát probojovala do čtvrtfinále, mezi jinými v Dubaji či ve Stuttgartu.

2008
Na počátku roku vypadla ve dvouhře hned v prvních kolech turnajů v Hobartu i Australian Open. Tam si to však bohatě vynahradila ve čtyřhře, když společně se svou sestrou celý grandslamový turnaj poprvé v kariéře vyhrála. Cestou do finále porazily i pár nasazený jako č. 1 Cara Blacková - Liezel Huberová poměrem 6:3, 6:2. Ve finále samotném vyhrály nad 12. nasazeným párem Viktoria Azarenková - Šachar Peerová 2:6, 6:1, 6:4.

Na dalším turnaji v Paříži se Kateryna dostala ve dvouhře do čtvrtfinále, kde ji porazila čtvrtá nasazená Jelena Dementěvová, ale ve čtyřhře s Alonou opět triumfovaly. Ve finále porazily český pár Eva Hrdinová - Vladimíra Uhlířová 6:1, 6:4.

Celkem dobře si vedla tato ukrajinská dvojice i na grandslamovém French Open, když vypadla až v semifinále. Ve dvouhře tam Kateryna prohrála v prvním kole s Dinarou Safinovou 6:1, 6:3.

V roce 2008 se Kateryna dočkala i svého prvního titulu na okruhu WTA ve dvouhře, když v červnu na trávě v Birminghamu prošla bez zaváhání celým turnajem. Porazila tam Češku Petru Cetkovskou 7:6, 6:2, Novozélanďanku Marinu Erakovićovou 6:3, 6:2 a ve finále Belgičanku Yaninu Wickmayerovou 7:6, 3:6, 7:6.

V srpnu proběhly Olympijské hry v Číně, kde ve dvouhře narazila už v 1. kole na pozdější vítězku turnaje Jelenu Dementěvovou. Ta ji porazila ve dvou setech 6:1, 6:4.

Ve čtyřhře se se svou sestrou Alonou probojovaly do semifinále, přes které je nepustily sestry Williamsovy. V boji o bronzové medaile podlehly čínskému páru C’ Jenová - Ťie Čengová 6:2, 6:2.

Fed Cup
Kateryna Bondarenková se zúčastnila 11 zápasů ve Fed Cupu za tým Ukrajiny s bilancí 4-5 ve dvouhře a 8-0 ve čtyřhře.