zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází ze smíšené rodiny (otec je Angličan a matka německá Židovka). Ještě během středoškolských studií začala navštěvovat Royal Court Youth Theatre, kde získala základní hereckou průpravu. Od pol. 80. let působila na divadelních scénách v Londýně a v Edinburghu a také vystupovala v TV seriálech, z nichž nejznámější jsou mýdlová opera Brookside a policejní seriál The Chief (Náčelník).

Až v 90. letech se uplatnila ve filmech. Zaujala především úlohami nepříliš šťastných mladých žen v autorských dílech režiséra Mika Leigha: spolubydlící Sophie v psychologickém dramatu Nahý (Cena za herecký výkon na MFF v Ženevě), popudlivá Hannah, jedna ze dvou bývalých spolužaček (Lynda Steadmanová), o jejichž setkání po deseti letech vypráví hořká komedie Na vážno (nominace na Evropskou filmovou cenu Felixe 1997).

Působivé výkony podala také v postavě Angličanky Anne v londýnské epizodě dramatu Před deštěm (r. M. Mančevski) a ve výrazné vedlejší roli ovdovělé ošetřovatelky Dodo, švagrové hlavní hrdinky (Emily Watsonová), v dramatickém podobenství Prolomit vlny (r. L. von Trier). V létě 2000 pracovně pobývala v České republice, kde natáčela snímek Z pekla a kde navštívila MFF v Karlových Varech.

Mohli by vás také zajímat…