zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou herečky Margy Heidenové. Po základní škole se šla učit na telefonní spojovatelku. Tři roky studovala na herecké škole v Rostocku a poté nastoupila angažmá do Kleistova divadla ve Frankfurtu nad Odrou.

Roku 1981 přešla do Zemského divadla v Halle, kde hrála mj. němou Kattrin v Brechtově Matce Kuráži a Julii v Shakespearově Romeovi a Julii.

Před film. kamerou debutovala ještě jako studentka na sklonku 70. let hlavní rolí prodavačky Soni ve filmu o problémech mladého manželství Dokud vás smrt nerozdělí (r. H. Carow).

Mezinárodní uznání a Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně 1982 jí přinesla úloha dělnice a rozvedené matky Niny Kernové, která usiluje o navrácení tří dětí, jež jí byly pro asociální život odňaty a svěřeny do domova mládeže, v psychologicko-společenském dramatu Občanská záruka na jeden rok (r. H. Zschoche).

Působivou kreaci, za niž získala cenu kritiky Zlatou klapku 1987, předvedla v postavě Agnes, jejíž manžel (Manfred Gorr) se vrací zmrzačený z ruské fronty, v psychologickém rodinném dramatu podle povídky Friedricha Wolfa Dům u řeky (r. R. Gräf). Titulní úloha ve snímku Heidi M. jí vynesla Německou film. cenu Lola (2001).

Od poč. 90. let se uplatňuje víc v TV, kde si zahrála mj. braniborskou komisařku Tanju Voigtovou v TV seriálu Polizeiruf 110 (1993-94, Volejte policii 110).

Mohli by vás také zajímat…