zavřít
Upravit životopis

Životopis

Roku 1967 ukončila studia na Divadelním institutu v Sofii a nastoupila angažmá do divadla v Tolbuchinu.

Poté působila na scénách v Plovdivu, Paradžiku a Sofii, kde hrála mj. Ninu Zarečnou v Čechovově Rackovi, Varvaru v Gorkého Letních hostech a Rosalindu v Shakespearově Večeru tříkrálovém.

Před film. kamerou se prosadila rolí dívky jménem Najme, do níž je zamilován hrdina melodramatu z dob bulharského carství Konec písně (r. M. Nikolov). Popularitu a mezinárodní uznání jí přinesla úloha znásilněné a usmrcené pastýřovy dcery Marie, za jejíž ztvárnění v baladickém příběhu ze 17. století Kozí roh (r. M. Andonov) byla oceněna na MFF v Panamě 1974 a získala cenu Femina 1974, udělovanou Belgickou akademií krásných umění.

Vedle filmů s historickou tematikou vytvořila řadu postav v dramatech i komediích ze současnosti: měšťácká matka Stefka ve společensko-kritické satiře Vilová čtvrť (r. E. Zachariev) nebo trochu výstřední hrdinka melodramatu Katka (r. J. Vazov).

Jako všestranná charakterní herečka se uplatnila ve filmech různých žánrů, v nichž ztělesnila hrdinky mnohdy protikladných povah. Roku 1974 jí byl udělen titul zasloužilé umělkyně Bulharské lidové republiky.

V roce 1972 a 1976 byla hostem MFF v Karlových Varech. Je provdána za režiséra Ivana Rosenova, v jehož filmech Básník a ďábel a Zastávka pro neznámé také hrála.

Mohli by vás také zajímat…