zavřít
Upravit životopis

Životopis

Kendrick Lamar je americký rapper. Je členem skupiny Black Hippy, kterou tvoří další tři rappeři ze západního pobřeží USA, jimiž jsou Jay Rock, Schoolboy Q a Ab-Soul.

Roku 2011 vydal kritikami vynášené nezávislé album Section.80, to mu zajistilo smlouvu u labelu Aftermath Entertainment, který vede Dr. Dre. Ten mu poté pomáhal vytvořit debutové album good kid, m.A.A.d city, které bylo vydáno v říjnu 2012.

Biografie


Dětství
Narodil se roku 1987 ve městě Compton v okrese Los Angeles, stát Kalifornie. Jeho rodiče pocházeli z Chicaga. Navštěvoval lokální střední školu Centennial High School.

Hudební kariéra

Počátky (2003 - 2009)
Roku 2003, když mu bylo šestnáct, nahrál první mixtape s názvem Youngest Head Nigga In Charge. Tehdy používal pseudonym K-Dot. Mixtape vzbudil zájem u tamního nezávislého labelu Top Dawg Entertainment, jehož vedení mu nabídlo smlouvu. V roce 2005 u nich vydal mixtape Training Day.

Nejvíce ho ovlivnila tvorba rappera 2Pac, dále čerpá inspiraci od umělců jako jsou The Notorious B.I.G., Jay-Z, Nas a Eminem.
V roce 2008 spolupracoval s rapperem Game, kdy spolu nahráli písně "Cali Niggaz" a "The Cypha". Poté si ho Game vybral jako předskonana pro své turné, kde vystupoval i Jay Rock. Roku 2009 vydal třetí mixtape nazvaný C4, používající instrumentální nahrávky z alba Tha Carter III od Lil Wayne, a brzy poté přestal používat pseudonym K-Dot a začal používat své rodné jméno. Na konci roku 2009 ještě vydal nezávislé EP s názvem Kendrick Lamar EP.

Overly Dedicated a Section.80 (2010 - 2011)
Roku 2010 se účastnil turné s názvem The Independent Grind, společně s rappery jako Tech N9ne a Jay Rock. V září 2010 vydal mixtape Overly Dedicated, který obsahuje píseň "Ignorance Is Bliss", ve které oslavuje Gangsta rap a pouliční násilí. Tato píseň byla prvním podnětem, který vzbudil zájem hudebního producenta Dr. Dre. Ten ho poté pozval ke spolupráci na plánovaném albu Detox.

V červenci 2011 vydal nezávislé album Section.80, které sklidilo velmi kladné kritiky. Album bylo vydáno k digitálnímu prodeji, kdy se prodalo 5 300 kusů v prvním týdnu prodeje v USA.Tím debutovalo na 113. příčce žebříčku Billboard 200, a také na první příčce žabříčku Top Heatseekers. To vše bez mediální propagace.

Mixtape mu vynesl pozvání na spolupráce mainstreamových umělců jako Game, Meek Mill, DJ Khaled nebo Drake. V srpnu 2011 vystoupil na koncertě v Los Angeles společně s legendami Dr. Dre, Snoop Dogg a Game, kteří ho posléze "korunovali" novým králem západního pobřeží USA.

good kid, m.A.A.d city (2012 - současnost)

V březnu 2012 podepsal label Top Dawg joint venture spolupráci s nahrávacími společnostmi Aftermath a Interscope, a tím se Kendrick Lamar stal mainstreamovým umělcem. Sám byl jediným umělcem z Top Dawg Ent., který získal smlouvu u Aftermath Ent. s distribucí u Interscope Records, ostatní umělci z labelu Top Dawg mají zajištěnou distribuci pouze u Interscope Records.

V dubnu 2012 byl zveřejněn první major singl "The Recipe" (ft. Dr. Dre). Ten se umístil na 38. příčce žebříčku Hot R&B/Hip-Hop Songs a objevil se jako bonus track na deluxe verzi alba. V téže době oznámil plánované vydání svého debutového alba good kid, m.A.A.d city. Album bylo vydáno 22. října 2012, kdy se ve svém prvním týdnu prodeje v USA umístilo na 2. příčce žebříčku Billboard 200 s 241 000 prodanými kusy. Prvním oficiálním singlem byla píseň "Swimming Pools (Drank)", která se vyšplhala na 17. příčku žebříčku Billboard Hot 100 a na 63. v UK Singles Chart. V prosinci 2012 v USA album získalo certifikaci zlatá deska za 500 000 prodaných kusů.

Mohli by vás také zajímat…