zavřít
Upravit životopis

Životopis

Studovala na univerzitě výchovu, psychologii, literaturu a umění, ale nakonec absolvovala Novozélandskou školu dramatického umění (1987). Herecké zkušenosti získala na divadelních scénách ve Wellingtonu (Circa Theatre, Bats Theatre a The Depot). Rázem se prosadila svou první rolí, postavou spisovatelky Janet Frameové, za jejíž ztvárnění v psychologickém životopisném snímku podle autobiografické trilogie Janet Frameové Anděl u mého stolu (r. J. Campionová) byla oceněna na MFF ve Valladolidu 1990.

Také v následujícím filmu, komediálním dramatu Poslední v dny Chez Nous (r. G. Armstrongová), dostala dramatickou úlohu vrtošivé Vicki, která se zamiluje do manžela (Bruno Ganz) své starší sestry-spisovatelky (Lisa Harrowová). Později natáčela v Austrálii, v Jižní Africe, ve Velké Británii a Francii. Důležitá pro ni byla spolupráce s britským režisérem Dannym Boylem, který jí svěřil ústřední postavu energické dívky Juliet Millerové v tragikomedii Mělký hrob.

Náročnou kreaci, oceněnou Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2001, předvedla v úloze vdané herečky Claire, praktikující anonymně sexuální vztah s osamělým barmanem (Mark Rylance), dokud nezačne pátrat po její identitě, v milostném dramatu Intimita (r. P. Chéreau). Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2003. Jejím manželem je herec Jaime Robertson.

Mohli by vás také zajímat…