zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem kanadských herců Donalda Sutherlanda a Shirley Douglasové, vnukem politika T. C. Douglase. První křestní jméno dostal po spisovateli Warrenu Davidu Kieferovi, který napsal scénář k prvnímu filmu Donalda Sutherlanda. Od svých čtyř let, kdy se rodiče rozvedli, vyrůstal K. S. u otce v Kalifornii. 1974 se přestěhoval k matce a dvěma sestrám do kanadské Ottawy.

Jako devítiletý zahájil svou hereckou dráhu na jevišti torontského divadla L. A. Odyssey Theatre ve hře Psí trůn. V šestnácti letech opustil školu a díky otci si zahrál malou roli Billa v komedii Návrat Maxe Dugana (r. H. Ross). Hned v dalším film. dramatu z hornického městečka 30. let Chlapec ze zátoky (r. D. Petrie) vytvořil po boku Liv Ullmannové hlavní roli dospívajícího Donalda Campbella, jediného svědka vraždy; za svůj výkon byl nominován na cenu Genie (kanadská obdoba amerického Oscara).

V roce 1984 přesídlil do New Yorku, kde se věnoval studiu herectví. Střídavě pak pobýval v New Yorku a Los Angeles, kde příležitostně vystupoval v menších úlohách ve filmech a TV, např. v epizodě The Mission (1985, Mise; r. Steven Spielberg) z TV seriálu Amazing Stories (Neuvěřitelné příběhy - ČTV). Prosadil se zejm. úlohou násilnického Aleca v psychologickém dramatu podle povídky Stephena Kinga Stůj při mně (r. B. Reiner) a rolí vůdce upírského gangu, terorizujícího malé přímořské město, v komediálním hororu Ztracení chlapci (r. J. Schumacher).

I v následujících filmech (mj. Zaslíbená krajina, Zářivá světla velkoměsta, Mladé pušky, Renegáti a Chicago Joe a holka ze šantánu) ztělesňoval nejčastěji mladé rebely a požitkářské mladíky, kteří se svými činy a chováním pohybují na hranici zákona a někdy i daleko za ní. Kvůli své fyziognomii, již zdědil po otci, často hrál padouchy (Pár správných chlapů, Čas zabíjet).

V 90. letech přešel i na druhou stranu kamery. Režíroval působivé vězeňské drama Poslední naděje, v němž také vytvořil úlohu odsouzence na smrt, který se spřátelí se svým dozorcem (Forest Whitaker). Druhý režijní počin Pravda a lež, líčící osudy čtyř kriminálníků po nezdařené loupeži, příslib jeho prvotiny nepotvrdil.

Účinkoval v krátkém filmu Duke of Groove (1995; r. Griffin Dunne), nominovaném na Oscara a jako host se objevil v seriálu kriminálních příběhů Fallen Angels (Padlí andělé - ČTV) a hrál hlavní roli protiteroristického agenta v kriminálním seriálu 24 (2001; 24 hodin - ČTV).

Kiefer Sutherland byl ženatý se starší portorikánskou herečkou Camilií Kathovou (1988-90); od 1990 byla nějaký čas jeho životní partnerkou herečka Julia Robertsová, s níž se sblížil při natáčení hororu Hráči se smrtí (r. J. Schumacher), kde hrál nadaného medika Nelsona Wrighta, experimentujícího s klinickou smrtí.

Mohli by vás také zajímat…