zavřít
Upravit životopis

Životopis

Kirsten Dunst se narodila v roce 1982 Inez Dunstové, bývalé majitelce galerie, a Klausi Dunstovi, vědeckému výzkumníkovi v oblasti lékařství z New Jersey. Kromě Kirsten se jim narodil také syn Christian (*1986). Rodiče však spolu nežijí už od roku 1987. V roce 1989 se Kirsten s rodinou přestěhovala do Los Angeles, kde se její kariéra začala opravdu rozvíjet. Dnes žije střídavě v New Yorku a Los Angeles.

Svoje první herecké zkušenosti získala Kirsten ve svých 3 letech, kdy začala natáčet televizní reklamy (např. pro firmu Ford). Svou první roli ve filmu získala v roce 1989 ve filmu Woodyho Allena "Povídky z New Yorku", kde si ale zahrála jen malou roli. Větší role začaly přicházet ale až v roce 1994. To se Kirsten objevila ve filmu Malé ženy, kde objevila po boku Winony Ryder a Gabriela Byrena. Potom natočila ještě seriál Pohotovost (6 epizod) a film Hamouni. Na konci roku ale přišel konečně první velký trhák - film Interview s upírem, kde objevila po boku opravdových hvězd Brada Pitta a Toma Cruise. Za tuto roli byla také nominována na Zlaté glóby.

Další rok pak pro Kirsten znamenal roli ve filmové pohádce Jumanji, kde se objevila v roli Judy Shepherdové. Pak se na pár let vytratila z velkého světa showbyznysu, aby se do něj v roce 1997 naplno vrátila ve filmech Vrtěti psem, Odvážné srdce a Anastázie. V dalších letech pak následovaly nepříliš úspěšné filmy jako Malí válečníci (1998), Smrt panen, Čmuchalky (1999), Lepší společnost a muzikál Holka jako lusk (2001), kde si zapívala i pár písní na soundtracku. V témže roce ale natočila i úspěšný film Šílená / Krásný, kde si zahrála po boku Jaye Hernandeze.

Ale to už přišel rok 2002 a její doslova životní role - Kirsten totiž ztvárnila roli Mary-Jane ve filmu Spider-Man. V režii Sama Raimiho a po boku Tobeyho Maguira úplně zářila. Odnesla si za ni také několik cen, včetně dvou vítězství na MTV Movie Awards. Objevila se také prozatím ve dvou pokračováních - Spider-Man 2 (2004) a Spider-Man 3 (2007). V současné době se také pracuje na čtvrtém a pátém díle, takže se určitě máme na co těšit.

Po prvním filmu o pavoučím muži nabrala její kariéra rychlý postup vzhůru. V roce 2003 natočila po boku Julie Roberts film Úsměv Mony Lisy a v roce 2004 pak další dva filmové hity - komedii Věčný svit neposkvrněné mysli, kde hrála po boku Jima Carreyho a Kate Winslet, a film z tenisového prostředí Wimbledon, kde si zahrála partnerku Paula Bettanyho.

V letech 2005 a 2006 následovaly role letušky ve filmu Elizabethtown (s Orlandem Bloomem) a hlavní role ve filmu Marie Antoinette. V letošním roce se objeví po boku Simona Pegga ve filmu "How To Lose Friends & Alienate People".

V roce 2002 ji časopis People zařadil mezi "50 nejhezčích lidí na světě". Kirsten má německé a švédské předky (její prarodiče žijí v Hamburgu) a její přezdívka je Kiki. Její oblíbený obchod je Blue Bag a jako svůj oblíbený televizní pořad uvedla seriál Přátelé. Má kočku Sophie, kterou dostala na narozeniny od Jake Gyllenhaala.

Mohli by vás také zajímat…