zavřít
upravit profil

matka adolfa hitlera

narozena: 12. 8. 1860 Spital, Weitra, Waldviertel, Rakousko  † 21. 12. 1907 Leonding, Rakousko

Upravit životopis

Životopis

Narodila se v rakouské vesnici Spital, Weitra, Waldviertel, její otec byl Johann Baptist Pölzl a její matka byla Johanna Hiedlerová. Klára pocházela ze starých rolníků, byla tvrdá, energická, zbožná a svědomitá. Podle rodinného lékaře Dr. Eduarda Blocha byla velmi tichá, sladká a milá žena.

V roce 1876 byla 16 let stará Klára najata jako služebnice v domácnosti svým příbuzným Aloisem Hitlerem tři roky po svém prvním sňatku s Annou Glasl-Hörerovou. Přestože Aloisův biologický otec je neznámý, po tom, co se jeho matka Maria Schicklgruberová oženila s Johangem Georgem Hiedlerem, byl Alois oficiálně jmenován Hiedlerovým synem. Klara matka byla Hiedlerova neteřka Johanna Hiedlerová, která si vzala Johanna Křtitele Pölzla a Klára a Alois se poprvé zbavili bratranců.

Po smrti své druhé manželky Franziska Matzelsbergerové se Klara a Alois v roce 1885 oženili v krátkém obřadu, který se konal brzy ráno v Hitlerových pronajatých místnostech v nejvyšším patře Pommer Inn v Braunau. Alois pak pracoval za den ve své práci jako celní úředník.

Jejich první syn, Gustav, se narodil o čtyři měsíce později, 15. května 1885. Ida následovala 23. září 1886. Oba novorozenci zemřeli na záškrt během zimy 1886-87. Třetí dítě, Otto, se narodil a zemřel v roce 1887. Čtvrtý syn Adolf se narodil 20. dubna 1889.

V roce 1892 Klara Hitler a její rodina vzala vlak do Pasova, kde se usadili na další dva roky. Edmund se narodil 24. března 1894. Paula následovala 21. ledna 1896. Edmund zemřel na spalničce 28. února 1900, ve věku pěti let. Z jejích šesti dětí s Aloisem přežilo pouze Adolf a Paula až do dospělosti.

Klara Hitlerův dospělý život byl vynaložen na udržení domu a vychovávání dětí, pro něž podle Smitha Alois měl malý pochopení nebo zájem. Byla velmi oddaná svým dětem a podle Williama Patrika Hitlera byla typickou nevlastní matkou jejích nevlastních dětí Alois, Jr. a Angela.

Byla také oddaná římská katolička a navštěvovala pravidelně s dětmi své církve.

Klára Hitlerová

47 let, matka adolfa hitlera