zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jestli vám jméno Kobe připadá zvláštní, pak to je tím, že se jedná o název steaku, který rodiče Kobeho Bryanta zahlédli na jídelním lístku v jedné restauraci krátce před narozením syna. Kobeho otec Joe, sám velmi slušný basketbalista byl ostatně také znám pod názvem pochutiny – přezdívali mu „Jellybean“, což lze do češtiny velmi kostrbatě přeložit jako „bonbónek z želé ve tvaru fazole.“

Bryant byl díky kariéře svého otce odmalička předurčen k basketballu. Kobe ovšem svého rodiče záhy předčil a už na střední škole podával takové výkony, že vůbec nenastoupil na univerzitu a šel rovnou do NBA. Vybralo si ho Charlotte jako 13. v draftu 1996, ale ihned ho poslalo do LA Lakers výměnou za balkánského obra Vlade Divače.

V době, kdy vstoupil do NBA, byl Kobe nejmladším hráčem, jaký kdy v této soutěži hrál. Hned v první sezóně se skvěle uvedl, když v průběhu All-Star Weekendu nejdřív vytvořil rekord v počtu vstřelených bodů (31) a posléze vyhrál soutěž o nejlepší smeč. Hned v příštím roce už byl v základní pětce Východu jako nejmladší hráč v historii. Vděčil za to především perfektním smečům, kterými získal oblibu u diváků, protože se v daném ročníku jen jednou objevil v základní sestavě Lakers. Na náhradníka měl však vynikající průměr, přes patnáct bodů na zápas.

Bylo zřejmé, že v Kobem roste nová superhvězda, jediné co scházelo, bylo vylepšení jeho spolupráce s Shaquillem O’Nealem. Vedení Lakers proto v roce 1999 angažovalo kouče Phila Jacksona, který dokázal s Chicagem Bulls šestkrát vyhrát titul. Výměna trenéra zabrala okamžitě. Kobe zažil svou nejlepší sezónu v NBA, v průměru na zápas nastřílel 22,5 bodu. Spolu s O’Nealem, který se stal nejužitečnějším hráčem ligy, dovedl Lakers k vítězství. Kobe byl v závěru ročníku nominován do výběru nejlepších obránců ligy. Pozvánku do reprezentace na olympijské hry v Sydney však odmítl.

Sezonu 2000-01 odehrál Kobe ve skvělé formě, jeho průměr se zvýšil na 28,5 bodu. Lakers v ní dokázali obhájit titul. V All-Star Game 2002 byl Kobe vyhlášen nejužitečnějším hráčem poté, co nastřílel 31 bodů a přidal pět doskoků a stejný počet asistencí. Lakers znovu obhájili titul a zdálo se, že je nemůže nic zastavit.

Zranění Shaqa v úvodu ročníku 2002-03 však ukázalo, jak moc tým závisí na svých dvou hlavních oporách. Bryant se sice snažil, bez výpomoci podkošového obra ale tým sám neutáhl. Po jeho návratu se ale dostal do životní formy. V osmi po sobě jdoucích zápasech dokázal nastřílet přes 40 bodů, což se předtím povedlo pouze dvěma hráčům – Michaelu Jordanovi a Wiltu Chamberlainovi.

Kobe je díky svému hernímu stylu plnému různých parádiček jedním z nejoblíbenějších hráčů vůbec. To se projevuje také v tom, že je hlavním reklamním tahounem německé firmy Adidas, která má dokonce řadu basketbalové obuvi s jeho jménem.

Letecké neštěstí
26. ledna 2020 otřásla světem sportu šokující informace o smrti legendárního střelce Kobyho Bryanta. Společně se svoji dcerou Giannou Mariou a trojicí dalších pasažéru nepřežil pád soukromé helikoptéry v oblasti kalifornského Calabasasu.

Tituly:
MVP 2008
4x získal titul s LA Lakers (2000, 2001, 2002, 2009)
4x All-Stars MVP (2002, 2005, 2007, 2009)
Zvolen do NBA All-Defense 2000

Mohli by vás také zajímat…