zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako syn generálmajora amerického letectva vyrůstal na různých vojenských základnách v Texasu a Kalifornii. Od dětství byl obdivovatelem hudby country (Hank Williams, Woody Guthrie) a v jedenácti letech složil první písně. Navštěvoval Pomona College, kde vynikal v americkém fotbalu a boxu a kde v autorské literární soutěži získal čtyři z dvanácti cen za slibné povídky.

To mu dopomohlo k Rhodesovu stipendiu, díky němuž byl 1958 přijat ke studiu anglické literatury na Oxford University. Ve Velké Británii začal vystupovat také jako zpěvák s kytarou po klubech a pod jménem Kris Carson nahrál několik písniček pro Top Rank Records. V roce 1960 se vrátil do USA a narukoval na pět let k letectvu. Ovlivněn uměleckou tvorbou zpěváka Johnnyho Cashe opustil 1965 rodinu a místo učitele literatury na vojenské akademii ve West Pointu a odešel do Nashvillu, aby se věnoval profesionálně hudbě.

Nejprve dělal mj. vrátného v baru, zametal nahrávací studio, pilotoval helikoptéru petrolejářské společnosti, než se na přelomu 70. let prosadil jako autor a interpret úspěšných písní ve stylu country, z nichž mnohé převzali do svých repertoárů jiní zpěváci: mj. Me and Boby McGee (R. Miller, J. Joplinová), Sunday Morning Coming Down (Johnnyho Cash, R. Stevens) a Help Me Make It Through the Night (S. Smithová). 1970 vyšlo jeho první sólové album s názvem Kristofferson a téměř všechny následující byly oceněny zlatými deskami. Od poč. 70. let sbíral také herecké zkušenosti ve filmu, kde na sebe upozornil rolí legendárního bandity Divokého západu Billyho Kida ve westernu Pat Garrett a Billy the Kid (r. S. Peckinpah).

Pro svou zálesáckou tvář s prošedivělým plnovousem a vyšší atletickou postavu ztělesňoval před kamerou nejčastěji drsné chlapíky s dobrodružnou povahou, smyslem pro spravedlnost a dobrým srdcem: sympatický farmář David v melodramatu o putování mladé vdovy Alice tu už nebydlí (r. M. Scorsese), řidič kamionu Martin Penwald alias Gumový Kačer v dobrodružném dramatu o vzpouře dálkových řidičů Konvoj (r. S. Peckinpah), šerif Marshal James Averill v epickém westernu Nebeská brána (r. M. Cimino) nebo neohrožený člen texaské hraniční stráže Bob Logan v dobrodružném dramatu Okamžik záblesku (r. W. Tannen).

Své hudební schopnosti využil mj. v postavě alkoholu propadlého rockového hudebníka Johna Normana Howarda, za jejíž ztvárnění v remaku hudebního dramatu Zrodila se hvězda (r. F. Pierson) obdržel Zlatý glóbus 1976. Pěvecké příležitosti mu poskytla také úloha country zpěváka Blackieho Bucka v hudebním dramatu Písničkář (r. A. Rudolph), k němuž také s Willie Nelsonem složil hudbu, za niž byl nominován na Oscara 1984. Přestože se v posledních letech objevuje zejm. na film. plátně a TV obrazovkách, příležitostně se vrací také do nahrávacích studií i na koncertní pódia. Jeho druhou manželkou byla 1973-82 country zpěvačka Rita Coolidgeová a 1983 se oženil s Lisou Meyersovou.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…