zavřít
Upravit životopis

Životopis

Krzysztof Kieślowski (27. června 1941 – 13. března 1996) byl polský filmový režisér a scénárista známý především svými snímky Amatér (1979), Dekalog (1988), Dvojí život Veroniky (1991) a trilogií Tři barvy (1993-4).

Tvorba
V sedmdesátých letech začínal jako dokumentarista, později začal točit hrané snímky, které jsou dnes vedle děl Andrzeje Wajdy a Agnieszky Hollandové známé pod souhrnným označením „kino morálního neklidu“.

Na začátku devadesátých let natočil ve Francii (a ve francouzštině) společně se scénáristou Krzystofem Piesiwiczem a skladatelem Zbigniewem Preisnerem úspěšný film Dvojí život Veroniky, který zachycuje dvě identické ženy (které hrála Irène Jacobová), jednu v Polsku a druhou ve Francii, které jsou spojeny magickým poutem.

Díky tomuto úspěchu mohl natočit trilogii Tři barvy. Každý ze třech filmů pojmenovaných po barvách francouzské trikolóry (Modrá z roku 1993, Bílá a Červená z roku 1994) pojednává formou dramatického příběhu různých hrdinů o každé ze tří hodnot francouzského motta „volnost, rovnost, bratrství“.

Mohli by vás také zajímat…