zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem bývalého baseballového hráče a příležitostného film. a TV herce Binga Russella, který hrál mj. šerifa v TV seriálu Bonanza. Ve filmu se prosadil už jako devítiletý v rodinných komediích z produkce Studia Walta Disneyho (Follow Me Boys!, The Computer Wore Tennis Shoes, The Barefoot Executive a The Strongest Man in the World). V deseti letech si zahrál ve filmu Stalo se na světové výstavě, kde byl hlavní hvězdou Elvis Presley. K filmování ho vyprovokoval mj. fakt, že jeho baseballoví idolové Mickey Mantel a Roger Maris také vyměnili dresy za herecké kostýmy. Uplatnil se i v TV, kde měl dokonce svůj vlastní seriál The Travels of Jamie McPheeters (1963-64, Cesty Jamie McPheetersové).

V letech 1971-73 se profesionálně věnoval baseballu, ale po zranění sportování zanechal. Obrat v jeho herecké kariéře nastal na sklonku 70. let, kdy zahájil spolupráci s režisérem Johnem Carpenterem, v jehož filmech nejrůznějších žánrů vytvořil ústřední party: rokenrolový král v životopisném TV portrétu Elvis Presley (nominace na cenu Emmy 1979), brutální zločinec Snak Plissken v ponurém sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku, neohrožený polárník McReady ve sci-fi dramatu o marném souboji se záhadnou vražednou nestvůrou na arktické základně Věc nebo řidič kamionu Jack Burton pátrající po zmizelé přítelově dívce v dobrodružné komedii Velké potíže v Malé Číně.

Kromě akčních filmů, v nichž využil v postavách tvrdých chlapíků svou tělesnou zdatnost, zaujal i v umělecky ambicióznějším díle, dramatu podle skutečné události Silkwoodová (r. M. Nichols), kde ztělesnil dělníka oklahomské atomové laboratoře Drewa Stephense, jehož družka (Meryl Streepová) je smrtelně zasažena radioaktivním zářením. Za tuto roli získal nominaci na Zlatý Globus v kategorii Nejlepší herec. V nezvyklé herecké poloze se představil jako ovdovělý hodinář Wayland Jackson, který nalezne se svou dcerou nový domov u osaměle žijící svobodné matky (Kelly McGillisová), v melodramatu podle románu Johna Ehlea Zimní lidé (r. T. Kotcheff).

V posledních letech se jeho film. hrdinové pohybují v širokém žánrovém spektru: přímočaře drsný losangeleský policista Gabe Cash, který je nucen spojit své síly s elegantním kolegou (Sylvester Stallone) v boji proti mocné narkomafii, v kriminální komedii Tango & Cash (r. A. Končalovskij); odvážný hasič Steven McCaffrey, jehož mladší bratr (William Baldwin) prokáže po jeho boku stejnou připravenost a odhodlání při likvidaci úmyslně založených požárů, v katastrofickém thrilleru Oheň (r. R. Howard).

Další rolí byl úspěšný manažer Michael Carr, do jehož ženy (Madeleine Stoweová) se zamiluje psychopatický policista (Ray Liotta), v kriminálním thrilleru Zhoubná vášeň (r. J. Kaplan); šerif Wyatt Earp, neústupný obhájce práva, ve westernu Tombstone (r. G. P. Cosmatos). S Dakotou Fanning si zahrál v rodinném dramatu s názvem Dreamer: Inspired by a True Story (2005). V roce 2004 hrál Russell trenéra Herba Brookse v dramatu z hokejového prostředí Hokejový zázrak, který zaznamenával inspirující příběh podceňovaného týmu amerických hokejistů, který nakonec na zimní Olympiádě roku 1980 získal zlatou medaili.

Z jeho dalších filmů jmenujme Sky High: Škola superhrdinů, kde hrál s Kelly Preston, film Rona Sheltona Temný stín nad L.A., Vanilkové nebe režiséra Camerona Crowea, 3000 mil na útěku, kde si zahrál i Kevin Costner nebo Poseidon v režii Wolfganga Petersena.

První manželkou Kurta Russela byla herečka Season Hubleyová (1979-84) a od 1983 žije s herečkou a producentkou Goldie Hawnovou, která byla jeho partnerkou také několikrát na film. plátně (mj. Odpolední směna a Přes palubu).

Mohli by vás také zajímat…