zavřít
Upravit životopis

Životopis

La Jana (Henriette Hiebel) se narodila 24.2.1905, jako druhé dítě manželům Hiebelovým. Otec byl zlatníkem ve Vídni. Později se přestěhoval s celou rodinou do Franfurktu nad Mohanem. Sestra Anny se věnovala zpěvu a stala se operní zpěvačkou. Henny naopak absolvovala baletní školu u Operní-baletní školy ve Frankfurtu.

Již jako sedmiletá vystupovala s dětským baletem v opeře, později už v různých revuích. Na jednom turné ve Francii – v Paříži se setkala s Gézou von Cziffra významným mecenášem umění,a odborníkem na talenty, a ten usoudil, že by se Henriette hodila do filmu. Mezitím už La Jana vystupovala v nejlepších nočních podnicích a kabaretech po Evropě.

V roce 1926 se La Jana zasnoubila s hercem Ulrichem Bettac.Pokračovala v kariéře obdivované, krásné tanečnice s perfektním tělem (jak se o ní psalo ). Právě pro ní byly napsány revue s názvy: Casanova, Krásná Helena…... Byla obdivována především muži, a k jejímu nejvytrvalejšímu ctiteli patřil i korunní princ Wilhelm, se kterým prožila krátký románek.

Další, pro veřejnost zajímavý skandál byla aféra s Goebbelsem, kterého jí představil její mecenáš von Cziffra. La Jana žila opravdu bohatým, až skandálním životem. Dalším v pořadí jejích milenců byl známý operní zpěvák Michael Bohnen. La Jana porodila syna. Nikomu nikdy neřekla, kdo je jeho otcem.

Začala natáčet filmy ještě za jeho němé éry, ale slávu jí přinesl především zvukový film. Miliony lidí ji obdivovaly. Její exotická krása se plně uplatňovala ve filmech : Lidé z Varieté, Hvězda z Ria, Truxa, ale především ve dvoudílném zpracování filmů Tygr z Eschnapuru a Indický hrob, kde hrála maharani Seethu po boku Fritze van Dongena, herce z Holandska, který ztělesnil maharádžu Chandru,a přední němečtí herci – Theo Linke, Hans Moser.

La Jana byla na přelomu roku 1939/40 nucena hodně cestovat, a vystupovat pro vojáky Wermachtu. Po návratu domů už s vysokými teplotami těžce onemocněla v únoru 1940 na těžký zápal plic, a umírá 13. března 1940 na jeho následky – bylo jí pouhých 35 let.

Mohli by vás také zajímat…