zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z umělecké rodiny. Studovala dějiny umění a archeologii na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje ve Skopji, na European Film College v dánském Ebeltoftu a na University of Arizona v Tucsonu.

Bez hereckého vzdělání a zkušeností byla obsazena do role albánské dívky Zamiry, hledající útočiště před vlastní rodinou v srbském klášteře v horách, ve film. dramatu o kořenech balkánského konfliktu Před deštěm (r. M. Mančevski), oceněném Zlatým lvem na MFF v Benátkách 1994 a nominací na Oscara 1994.

Před kameru se vrátila až díky dvojnásobné spolupráci s britským režisérem Michaelem Winterbottomem, v jehož válečném dramatu Vítejte v Sarajevu dostala drobnou roli Sonji, ale v jeho následujícím kriminálním dramatu z pobřežního městečka Chci tě (r. M. Winterbottom) vytvořila jednu z hlavních postav - nymfomanskou zpěvačku Smokey.

Na MFF v Berlíně 1998 byla vybrána kolegiem European Film Promotion jako jedna ze šestnácti „vycházejících hereckých hvězd“ a v témže roce byla přijata do Evropské film. akademie.

Do povědomí českých diváků se zapsala především výraznou úlohou makedonské barmanky Vesny, pátrající v Čechách zdánlivě po ufonech, ve skutečnosti však po svém nepoznaném otci, v hořké komedii Samotáři (r. D. Ondříček). Tato role jí vynesla nominaci na Českého lva 2000.

Účinkovala v krátkém německém snímku Der braune Faden (2000, Úzce spojeni; r. Volker Elas).

Byla členkou festivalových porot v Cottbusu 1998, Edinburghu a v Karlových Varech 2001.

Mohli by vás také zajímat…