zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ladislava Kozderková, někdy také přezdívaná jako „česká Barbra Streisandová“ nebo „Lady Muzikál“, byla česká muzikálová zpěvačka a herečka. Jejím otcem byl český hudební skladatel Ladislav Kozderka.

Ze života
Jako jedenáctiletá nahrála v brněnském rozhlase svoji první píseň za doprovodu Gustava Broma. Vystudovala na brněnské konzervatoři. Poté byla přijata na JAMU, do prvního ročníku však nenastoupila, místo toho si zvolila dráhu profesionální zpěvačky a začala působit v divadle Rokoko, později v Hudebním divadle v Karlíně. Z jejích rolí na této scéně zůstaly nezapomenutelné zejména černoška Queenie z muzikálu Loď komediantů, Dolly Leviová v Hello, Dolly! a její role poslední – Judita Čuprová ve Zvonokosech autorů Jindřicha Brabce a Petra Markova. Odborníci, kteří muzikál Hello, Dolly! viděli na několika světových jevištích včetně New Yorku s nejrůznějšími interpretkami v hlavní roli, o ní tvrdili, že je nejlepší představitelkou Dolly vůbec. Dokonce že se jejímu výkonu nevyrovná ani pro každého nedostižná Barbra Streisandová.

Jak potvrdil tehdejší ředitel karlínského divadla Ladislav Županič: „Kdyby tehdy zažíval muzikál takový boom jako dnes, našel by v Laďce Kozderkové hvězdu první velikosti. A dovolím si i tvrdit, že kdyby se narodila jako Američanka a zpívala na Brodwayi, tak by o ní uslyšel celý svět. Bohužel se však narodila na špatném místě a ve špatné době.“ Po jejím předčasném odchodu byly inscenace Zvonokosy a Hello, Dolly! z repertoáru staženy.

Ve filmu a v televizi byla obsazována zejména do komediálních rolí či do rolí starostlivých matek. Jednou z výjimek byla role zhrzené milenky v Olmerově filmu Jako jed, kde i na malém prostoru ukázala šíři dramatického talentu ve vážné roli. Do povědomí diváků se Laďka zapsala především jako komediální herečka, třeba ve filmech Trhák, Křtiny, Blázni, vodníci a podvodníci, Fešák Hubert nebo Zelená vlna. Často účinkovala také v televizi, a to i v seriálech, například v Dynastii Nováků nebo v Návštěvnících. Nezapomenutelné jsou její kreace v různých písničkových parodiích nebo třeba v silvestrovské scénce Techtle Mechtle.

Jejím prvním manželem byl trumpetista Richard Kubernát, s nímž měla dceru Ladu. Po rozvodu se v roce 1972 vdala za herce Vlastimila Bedrnu a v roce 1976 se jim narodila dcera Vlasta.

V televizním pořadu Abeceda K+X se skladbou Já už vím se svými diváky rozloučila. Na počátku října roku 1986, kdy se pořad Abeceda vysílal, už byla trvale v nemocnici. Ještě několikrát se na revers nechala odvézt do divadla na představení Zvonokos, ale roli cikánky Izergil v připravovaném muzikálu Cikáni jdou do nebe už nedostudovala. Podlehla rakovině plic 17. listopadu 1986 v pouhých 37 letech. Místem jejího posledního odpočinku je Vinohradský hřbitov v Praze.

Mohli by vás také zajímat…