Lady Gaga se narodila 28. března 1986 jako Stefani Joanne Angelina Germanotta. Na svět přišla v nemocnici Lenox Hill ležící na new-yorském Manhattanu. Její matka Cynthia Germanotta, rozená Bisset, pracovala v oblasti telekomunikací zatímco otec,...

Životopis

Lady Gaga se narodila 28. března 1986 jako Stefani Joanne Angelina Germanotta. Na svět přišla v nemocnici Lenox Hill ležící na new-yorském Manhattanu.

Její matka Cynthia Germanotta, rozená Bisset, pracovala v oblasti telekomunikací zatímco otec, Joseph Germanotta, byl internetovým podnikatelem. Jeho společnost se starala o instalace wifi připojení v hotelových řetězcích. Oba rodiče nezapřou své italské kořeny, provozují jednu z italských restaurací v New Yorku, kde občas narazíte i na samotnou Lady Gaga. Zpěvačka má mladší sestru Natali (nar. 10. března 1992), která byla k vidění např. jako vězenkyně ve videoklipu k písni "Telephone" z roku 2010. Jako studentka módy se často podílí na tvorbě image Lady Gaga. Obě navštěvovaly stejnou školu, římsko-katolickou dívčí Convent of the Sacred Heart.

K hudbě jí vlastně dovedla matka již ve čtyřech letech, kdy jí zaplatila lekce piana. Gagu pak hra na piano provázela celým dětstvím a mnohé jí naučila. Vzhledem k svému talentu dala na radu rodičů a věnovala se hudbě i nadále. V době středoškolských studií hostovala v několika muzikálech v produkci soukromé chlapecké školy Regis High School. Ztvárnila tak hlavní postavu Philie v muzikálech A Funny Thing Happened on the Way to the Forum a Guys and Dolls v Guys and Dolls.

Lady Gaga si moc dobře uvědomovala, že znalost herectví se jí bude hodit nejen ve studentských muzikálech, ale i v průběhu plánované hudební kariéry. Deset let proto studovala na divadelní a filmové škole Lee Strasberg Theatre and Film Institute.

Od roku 2003 studovala na vysoké umělecké škole Tisch School of the Arts a stala se součástí profesionální hudebně-divadelní tréninkové konzervatoře Collaborative Arts Project 21. Ze školy však v průběhu druhého ročníku odešla, aby se mohla naplno věnovat kariéře.

Ze Stefani Germanotty se stává Lady Gaga
Krátce po svém odchodu, v roce 2005, dala dohromady hudební skupinu SGBand, se kterou koncertovala v new-yorských klubech. Stejný rok dokonce vydali dvojici EP, Words a Red and Blue. Po seznámení s producentem Robem Fusarim dostali možnost vystoupit na Songwriters Hall of Fame Showcase. S Fusarim začala v květnu 2006 chodit a společně nahrávali elektropopové skladby, které pak přes svoji vlastní společnost Team Lovechild odesílali různým nahrávacím společnostem. Pozitivní reakce se dočkali ze strany hip-hopové nahrávací společnosti Def Jam Recordings, kterou tou dobou vedl významný hudební producent L.A. Reid. Gaga tak v září 2006 podepsala první smlouvu. Ta však neměla dlouhého trvání, po pouhých třech měsících byla propuštěna. Dvojice se rozešla v lednu následujícího roku. Zajímavostí je, že právě Fusari je tím, kdo pro Stefani vymyslel přezdívku Lady Gaga. Údajně byla odvozena z písně "Radio Gaga" skupiny Queen. V době vzniku SGBand to neměla jednoduché, v devatenácti letech byla znásilněna o dvacet let starším mužem. Od té doby trpěla posttraumatickou stresovou poruchou a musela docházet na terapie.

Po ukončení kontraktu s Def Jam začala vystupovat s neo-burleskovými představeními. Když se pak seznámila s performační umělkyní Lady Starlight, vytvořily společnou show s názvem "Lady Gaga and the Starlight Revue". V roce 2007 se pak představily na hudebním festivalu Lollapalooza v Chicagu.

Spolupráce s významnými umělci a úspěch prvního alba
Postupem času přecházela od avantgardně-elektronické taneční hudby spíše k popu a jak sama přiznává, byla ovlivněna písněmi skupiny Queen či Davida Bowieho. Fusari na ni ani po jejich rozchodu nezanevřel, stále propagoval písně, které spolu vytvořili a snažil se, aby s nimi Gaga prorazila. Úspěch se dostavil v listopadu 2007, kdy podepsala smlouvu s nově vzniklou Streamline Records. Zakladatel společnosti a významný producent Vincent Herbert pracoval mimo jiné s takovými hvězdami jako Aaliyah, Toni Braxton, či skupina Destiny's Child. To však není vše, Gaga oplývající autorským talentem podepsala navíc smlouvu se Sony/ATV. Dostala tak možnost tvořit hudbu pro ty nejvýznamnější umělce, jakými byly např. zpěvačky Britney Spears, Fergie, či skupina New Kids on the Block.

Koncem roku spolupracovala se zpěvákem Akonem a později s marocko-švédským producentem RedOnem, s jehož podporou připravovala své debutové album. To bylo vydáno 19. srpna 2008 a v elektro-popovém a tanečním stylu v sobě nezapře hudební vliv "osmdesátek". Texty se tu točí kolem lásky, drog, sexu a celkové sexuální identity. The Fame si vedlo skvěle, ovládlo první příčky žebříčků v několika zemích a v prestižní americké hitparádě dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP, Billboard 200, se vyšplhalo až na druhé místo.

Naprosto bravurně si vedly i samotné singly "Just Dance", "Poker Face", "LoveGame" a "Paparazzi". Na 52. předávání cen Grammy si Gaga vysloužila pět nominací. Samotné album ovládlo kategorii Nejlepší elektronické/taneční album (Best Dance/Electronica Album), singl "Poker Face" byl označen za Nejlepší taneční nahrávku (Best Dance Recording) a stal se nejprodávanějším singlem roku 2009.

Lady Gaga je jednou z mála umělkyň, které vyrazily na monstrózní světové turné hned po vydání prvního alba. S The Fame Ball Tour tak vystoupila např. u našich Rakouských a Německých sousedů. Celkem odehrála více než 80 koncertů v Severní Americe, Evropě, Asii a Oceánii.

I přesto, že se jednalo o debutové turné, zpěvačce nebyla vystoupení před desítkami tisíc diváků nijak cizí, již předtím dělala před-skokanku na turné boybandu New Kids on the Block a dívčí formace The Pussycat Dolls.

Megalomanské turné s prvním pražským koncertem
Celé album se v listopadu 2009 dočkalo znovuvydání pod názvem The Fame Monster. Oproti původní desce obsahovalo osm nových songů, které napsala v průběhu svého turné. Ty byly navíc vydány i jako samostatné EP. Mezi osmičkou novinek je i Gagin megahit "Bad Romance", jehož videoklip byl čtenáři magazínu Billboard označen za nejlepší klip během dekády 2000-2009 a počty shlédnutí na videoserveru Youtube přesáhly magickou hranici miliardy. Píseň "Bad Romance" navíc zpěvačce přinesla i Grammy za Nejlepší ženský pěvecký výkon (Best Female Pop Vocal Performance) a Nejlepší krátké hudební video (Best Short Form Music Video). Za novou edici alba pak navíc získala Grammy v kategorii Nejlepší popové album (Best Pop Vocal Album).

27. listopadu 2009 zahájila turné The Monster Ball Tour trvající až do 6. května 2011, celosvětově odehrála během roku a půl více než 200 koncertů. Českým fanouškům se jistě vrylo do paměti datum 17. listopadu 2010, kdy mohli Lady Gagu vidět na domácí půdě, v pražské O2 aréně. V produkci HBO vznikl během koncertu v new-yorské Madison Square Garden hudební film Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden. Režie se ujala Lauriann Gibson, která má na svědomí většinu zpěvaččiných videoklipů, jmenovitě např. Poker Face, Paparazzi či Bad Romance.

Úspěšný rok 2009 zpěvačce zajistil zápis do Guinnessovy knihy rekordů, v USA se totiž stala nejstahovanější ženskou umělkyní roku.

Singl “Born This Way” i stejnojmenné album bodují!
Novou dekádu zahájila v únoru 2011 vydáním singlu "Born This Way", jehož úspěch jí zajistil další zářez do knihy rekordů. Během prvních pěti dnů se prodalo neuvěřitelných milion kopií a píseň tak ovládla nejprestižnější žebříček prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. Zajímavostí je, že historicky šlo o tisící singl, který vstanul na nejvyšší příčce žebříčku.

Stejnojmenné album spatřilo světlo světa 23. května 2011 a okamžitě ovládlo hitparádu Billboard 200. Během prvního týdne se na tamním trhu prodalo 1.1 milionu kopií a album se dodnes řadí mezi nejrychleji se prodávající alba. Stala se tak pátou zpěvačkou, která prodala více než milion kopií během jediného týdne. Před ní to dokázala Whitney Houston (The Bodyguard Soundtrack, 1992), Britney Spears (Oops!...I Did It Again, 2000), Norah Jones (Feels Like Home, 2004) a rok před Gagou ještě Taylor Swift se svým albem Speak Now.

Týden před vydáním Born This Way se celé album nelegálně objevilo na internetu, brzy však bylo odstraněno, a proto tento únik nenapáchal mnoho škod.

Se svým třetím koncertním turné s názvem Born This Way Ball navštívila kromě Antarktidy všechny kontinenty. Díky poranění pravé kyčle však musela koncertní šňůru předčasně ukončit a podrobit se operaci.

Rok 2011 se vyznačoval také sérií hudebních spoluprací. Za všechny jmenujme píseň "Hello Hello", duet s Eltonem Johnem natočený pro animák Gnomeo & Julie (Gnomeo and Juliet, 2011, rež. Kelly Asbury). Dále spolupracovala s komediální hudební skupinou The Lonely Island a Justinem Timberlakem na R&B songu 3-Way (The Golden Rule).

Lady Gaga se, stejně jako řada hvězd před ní, dočkala své kreslené verze v úspěšném seriálu Simpsonovi. V epizodě Líza a Lady Gaga z roku 2012 se tak kreslená Gaga snaží Líze pomoci získat ztracené sebevědomí.

Zároveň se objevila v dokumentárním filmu The Zen of Bennett, vyprávějícím o životě jazzového zpěváka Tonyho Bennetta, s nímž Gaga spolupracovala např. na jazzové verzi nahrávky "The Lady Is a Tramp". Mimo to jsme ji mohli vidět i v autobiografickém koncertním filmu Katy Perry: Part of Me.

Třetí studiové album a první herecké pokusy
Gaga neusíná na vavřínech, v pořadí třetí studiové album nazvané Artpop vydává 6. listopadu 2013. I přesto, že v prvním týdnu ovládlo žebříček Billboard 200, úspěchu předchozího alba ani zdaleka nedosáhlo. Za zmínku stojí singl "Aura", který můžeme slyšet v traileru k akčňáku Machete zabíjí (Machete Kills, 2013), režiséra Roberta Rodrigueze. V tom si zpěvačka dokonce zahrála. Za ztvárnění tajemné La Chameleón si však vysloužila nominaci na nelichotivou cenu Zlaté maliny v kategorii Nejhorší herečka ve vedlejší roli (Worst Supporting Actress). Zlaté maliny jsou od roku 1981 každoročně udělovány v předvečer předávání Oscarů.

Druhý singl "Do What U Want" byl výsledkem spolupráce se zpěvákem a bývalým profesionálním basketbalistou R. Kellym. Nyní již píseň na hudebních online serverech vůbec nenajdete, Gaga ji nechala v lednu 2019 odstranit. Stalo se tak okamžitě po odvysílání šestidílného dokumentu Surviving R. Kelly přinášejícího svědectví o sexuálním zneužívání, kterého se Kelly údajně dopouštěl už od devadesátých let.

Se svým čtvrtým turné ArtRave: The Artpop Ball zavítala opět do České Republiky. Stejně jako v roce 2010, i 5. října 2014, zazpívala v O2 Aréně v Praze.

Po nepříliš zdařilém hereckém výkonu z Machete zabíjí ji Robert Rodriguez obsadil do svého dalšího snímku, kriminálního thrilleru Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014, Sin City: A Dame to Kill For).

Přátelství s Tonym Bennetem a role v American Horror Story
Přátelství s Tonym Bennetem a láska k jazzu stály za vydáním společného alba Cheek to Cheek. To dvojici vyneslo Grammy v kategorii Nejlepší tradiční popové album (Best Traditional Pop Vocal Album) a po vydání v září 2014 se dostalo na špici hitparády Billboard 200. V americkém Las Vegas pak 30. prosince 2014 zahájili turné Cheek to Cheek Tour, jež ukončili po 35ti odehraných koncertech dne 1. srpna 2015 v americkém hlavním městě Washington, D.C.. V průběhu koncertu v Lincolnově centru v New Yorku vznikl koncertní dokument Tony Bennett & Lady Gaga: Live!.

Pro dokumentární film o sexuálním násilí na amerických univerzitních kampusech, Lovný revír (The Hunting Ground, 2015, rež. Kirby Dick), napsala společně s Diane Warren píseň "Til It Happens to You". Ta byla na 68. ročníku udílení cen Emmy oceněna za Outstanding Original Music and Lyrics a ovládla i kategorii Nejlepší původní píseň (Best Original Song) při předávání Satellite Award. Navíc získala nominaci na cenu Grammy a na Oscarech bojoval o Nejlepší původní píseň. V průběhu 88. Oscarového ceremoniálu ji při vystoupení doprovodila padesátka lidí, kteří se stali obětí sexuálního násilí.

V letech 2015 a 2016 využila příležitosti znovu předvést svůj herecký um, když ztvárnila postavu majitelky hotelu, Elizabeth Johnson, v sérii "Hotel" hororového seriálu American Horror Story. Její výkon byl tentokrát kladně ohodnocen, o čemž svědčí i zisk Zlatého Glóbu v kategorii Nejlepší herečka mini-seriálu nebo TV filmu (Best Performance in a Miniseries or Television Film). V šesté sérii s podtitulem "Roanoke" se následně objevila v roli čarodějky Scathach.

V roce 2016, před zahájením 50. Super Bowlu zazpívala za doprovodu piana Americkou státní hymnu.

Vydání Artpopu a vystoupení během Halftime show slavného Super Bowlu
Fanoušci se 21. října 2016, tedy asi tři roky od vydání Artpop, dočkali čtvrtého studiového alba Joanne. Název alba nese jméno zpěvaččiny tety Joanne Stegani Germanotta, která ji vždy v hudbě inspirovala. Z alba je také patrná určitá změna stylu. Gaga přiznává, že na ni mělo vliv mimo jiné i působení v seriálu American Horror Story.

Na 60. udílení cen Grammy bylo nominováno na Nejlepší pop vokální album (Best Pop Vocal Album). 1. srpna 2017 zahájila své páté koncertní turné nazvané Joanne World Tour, které však skončilo předčasně 1. února 2018 z důvodu bolestí způsobených fibromyalgií. Turné nebylo tak monstrózní jako její předchozí, hudební kritici však opěvovali jak vizuální stránku zpěvaččiných show, tak pěvecké schopnosti a její propojení s publikem.

5. února 2017, obklopená stovkami osvětlených dronů, měla tu čest vystoupit během Halftime show 51. Super Bowlu. V USA sledovalo její show bezmála 120 milionů diváků a zpěvačka za ni získala nominaci na cenu Emmy v kategorii Outstanding Variety Special (Live). Podle sportovní divize americké televizní stanice CBS šlo o druhé nejlepší vystoupení v padesátileté historii Halftime shows.

V druhé polovině roku 2017 přichází dokumentární film Gaga: Five Foot Two mapující období před vydáním alba Joanne až po přípravy Halftime show a Joanne World Tour.

Zrodila se hvězda! Gaga si splnila svůj velký sen
Lady Gaga vždy toužila po tom, stát se uznávanou herečkou, sen se jí splnil v roce 2018 díky romantickému dramatu Zrodila se hvězda (A Star Is Born), režiséra Bradley Coopera. Šlo o remake stejnojmenného filmu z roku 1937 a Gaga si za hlavní postavu Ally vysloužila nominaci na Oscara, Zlatý Glóbus, Cenu Bafta, AACTA International Awards a další. Společně s Bradley Cooperem získali nespočet nominací za singl "Shallow" z filmového soundtracku. Za všechny můžeme jmenovat zisk Grammy v kategorii Nejlepší popové duo/skupina (Best Pop Duo/Group Performance). Celý soundtrack obsahující 34 písní se setkal převážně s pozitivními reakcemi a ovládl hitparády prodejnosti v desítkách zemí včetně České republiky.

Lady Gaga Enigma v americkém Las Vegas
Od prosince 2018 mohou Gagu po dobu dvou let pravidelně vídat návštěvníci hříšného Las Vegas. V MGM resortu můžeme pod názvem Lady Gaga Enigma vidět dva druhy show. První s názvem Enigma je spíše divadelního charakteru a můžeme v ní slyšet největší zpěvaččiny hity. Druhá nese název Jazz and Piano a nečekejte tu obsáhlý příběh. Show je rozdělena do čtyř částí mezi nimiž jsou divákům promítány černobílá videa, ve kterých se Gaga rozpovídá o své lásce k Jazzu a klasické hudbě.

Na co se můžeme těšit
V roce 2019 se zpěvačka nechala slyšet, že usilovně pracuje na svém v pořadí již šestém studiovém albu. Prozatím není známo ani datum vydání, ani jeho název.

V čem dalším se zpěvačka angažuje?
V letech 2008 a 2010 se částečně vrhla na byznys, přes společnost Monster Cable Products vydala vlastní sérii sluchátek do uší, ozdobených šperkem. Zájemci je mohli zakoupit pod názvem Heartbeats by Lady Gaga. Jako kreativní ředitelka spolupracovala s Polaroidem na vytvoření série fotozařízení nazvaných Grey Label. Zároveň se podílela na návrhu prototypu speciálních slunečních brýlí obsahujících dvojici LCD displejů.

Jako spousta podobných celebrit, i Lady Gaga se vrhla do světa vůní pro ženy i muže. V roce 2012 přišla s prvním unisex parfémem Lady Gaga Fame, kterého se do konce roku 2013 prodaly desítky milionů kusů a tržby se přiblížily dvou miliardám dolarů. Hned v následujícím roce se mohli zájemci vonět dalším unisexem, Eau de Gaga.

Ještě pře Eau de Gaga, na jaře a v létě 2014, byla Gaga tváří kampaně italské luxusní společnosti Versace s názvem "Lady Gaga For Versace". Co se dále módy týče, v lednu 2016 se např. podílela na tvorbě obalu pro 99. vydání módního magazínu "V", při čemž vytvořila šestnáct různých návrhů hlavní strany.

V březnu 2018 otevřeně podpořila demonstraci "March for Our Lives", která se uskutečnila nejen ve Washingtonu D.C., ale také ve stovkách dalších měst jak v Americe tak mimo ní. Protestanti požadovali větší kontrolu a omezení prodeje zbraní poté, co bylo při masové střelbě na Stoneman Douglas High School ve floridském Parklandu zabito 17 lidí.

Vztahy
Během natáčení videoklipu k písni "You and I" se dala do kupy s hercem Taylorem Kinneym, který v klipu ztvárňoval jejího milence. Od července 2011 spolu chodili a o několik let později, 14. února 2015 se zasnoubili. Dvojice se však v červenci 2016 rozešla.

V únoru 2017 začala randit s lovcem talentů Christianem Carinem a v říjnu 2018 byla požádána o ruku. Ani tentokrát se však zpěvačka k oltáři nedostala, v únoru 2019 svůj vztah s Carinem ukončili. Údajně na sebe kvůli pracovnímu nasazení neměli příliš času a láska prostě vyprchala.