zavřít
Upravit životopis

Životopis

V rodném Švédsku působil téměř dvacet let jako režisér jak televizních snímků tak filmů pro kinodistribuci. Na mezinárodní scéně se prosadil jako tvůrce tragikomedie Můj život jako pes (Mitt liv som hund, 1985), za kterou získal mimo jiné Zlatý glóbus a nominaci na Oscara za scénář a režii. Tyto úspěchy mu otevřely cestu do Hollywoodu. Dalším Hallströmovým úspěchem se v roce 1991 stal snímek Jednou dokola (Ocne Around) s Holly Hunter v roli ženy, která se pokouší navázat vztah s novým mužem svého života (Richard Dreyfuss).

O dva roky později režíroval Johnnyho Deppa a tehdy začínajícího Leonarda DiCapria v divácky i kriticky úspěšné tragikomedii Co žere Gilberta Grapea (What’s Eating Gilbert Grape, 1993). Následovala Síla lásky (Something to Talk About, 1995) s Julií Roberts, Dennisem Quaidem a Genou Rowlands.

Svou druhou oscarovou nominaci za režii získal Hallström za retro-drama Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1999) s Tobeym Maguirem, Charlize Theron a Michaelem Cainem v hlavních rolích. Pět oscarových nominací mu přineslo romantické drama Čokoláda (Chocolat, 2000), stylová adapatace románu Joanny Harris s Juliette Binoche a Johnnym Deppem v hlavních rolích. Mezi další režisérovy úspěšné snímky patří drama Ostrovní zprávy (The Shipping News, 2002) s Kevinem Spaceym a Julianne Moore, inspirované románem E. Annie Proulx vyznamenaným Pulitzerovou cenou.

S dalších snímků jmenujme Casanovu (2005) s Heathem Ledgerem v roli legendárního svůdce nebo drama Žít po svém (2005) s Robertem Redfordem, Morganem Freemanem a Jennifer Lopez v hlavních rolích.

Mohli by vás také zajímat…