zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou herců Bruce Derna a Diane Laddové, praneteří básníka a dramatika Archibalda MacLeishe. Po rozvodu svých rodičů 1969 vyrůstala u matky, po jejímž boku začala už od útlého dětství statovat ve filmech (Bílý blesk, Alice tu už nebydlí). Herectví studovala v newyorském Institutu Lee Strasberga a také na Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně.

Po několika vesměs epizodních film. a TV rolích na sebe upozornila úlohou slepé dívky Diany v dramatu o nevyléčitelně nemocném chlapci Maska (r. P. Bogdanovich). Obrat v její kariéře znamenala role detektivovy dcery Sandy Williamsové, která pomáhá svému příteli (Kyle MacLachlan) odhalit tajemství barové zpěvačky (Isabella Rosselliniová), v erotickém thrilleru Modrý samet (r. D. Lynch).

Mezinárodní popularitu jí zajistil part frivolní milenky Luly, o jejímž vášnivém vztahu ke stejně posedlému mladíkovi (Nicolas Cage) vypráví kontroverzní melodrama Zběsilost v srdci (r. D. Lynch). Hereckou vyzrálost potvrdila svou kreací, za obdržela cenu na MFF v Montrealu 1991 a byla nominována na Oscara 1991 a Zlatý glóbus 1991, v nostalgické komedii Popínavá růže (r. M. Coolidgeová), kde ztělesnila nevinnou i svůdnou, čistou a zároveň zkaženou dívku jménem Rose, která pracovala jako služka a vychovatelka v bohaté jižanské rodině.

Jednou z jejich nejvýznamnějších rolí je role paleobotanička Ellie Sattlerová v megahitu Jurský park a Jurský park 3.

Za postavu Ruth z filmu Fěťačka (r. A. Payne) byla oceněna na MFF v Montrealu 1996. Stejně dobře se prosadila v TV, kde za svůj výkon ve snímku F-16 zabíjí získala Zlatý glóbus 1992. Od natáčení filmu Modrý samet žije se svým film. partnerem Kylem MacLachlanem.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…