zavřít
Upravit životopis

Životopis

Laura Linney je dcerou dramatika Romuluse Linneyho. Studovala divadlo se zaměřením na historii na Brownově univerzitě a na Juilliardově škole. Na Broadwayi debutovala ve hře Johna Guareho Šest stupňů odloučení a hrála také např. v Čechovově Rackovi a v Ibsenově Heddě Gablerové. Objevila se jako host v TV seriálu Law and Order (Zákon a pořádek).

Od pol. 90. let vytváří ústřední postavy zejm. energických mladých žen: elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta Karen Rossová, která hledá pro svého šéfa (Joe Don Baker) v africké džungli superčistý diamant, v dobrodružné fantazii podle románového bestselleru Michaela Crichtona Kongo (r. F. Marshall); státní žalobkyně Janet Venableová, nad níž vyhraje její někdejší milenec (Richard Gere) proces se schizofrenním mladým vrahem (Edward Norton), v psychologickém soudním dramatu Prvotní strach (r. G. Hoblit).

Dále si zahrála státní návladní Kate, jejíž starnoucí otec-gentlemanský lupič (Clint Eastwood) potrestá zločin prezidenta USA (Gene Hackman), v kriminálním dramatu Absolutní moc (r. C. Eastwood); herečka Hannah Gillová, představující manželku titulního hrdiny (Jim Carrey), zneužitého od narození pro populární TV seriál, v satirickém dramatu Truman Show (r. P. Weir). Jejím manželem byl divadelní herec David Adkins (1995-2000).

Za svou hlavní roli ve filmu Kennetha Lonegrana "Na mě se můžeš spolehnout" (2000) získala cenu Newyorských filmových kritiků v kategorii nejlepší herečka. Za nejlepší vedlejší roli v dramatu byla oceněna British Award of Film and Television Arts za film Tajemná řeka (režie Clint Eastwood, 2000). Společně s Liamem Neesonem si zahrála ve filmu Láska nebeská (režie Richard Curtis, 2003).

V roce 2004 se Laura Linney objevila znovu po boku Liama Neesona, tentokráte ve filmu Kinsey (režie Bill Condon), který je příběhem Alfreda Kinseyho, muže, jenž promikne do tajemství amerického národa a v roce 1948 nepochybně změnil americkou kulturu svou knihou Sexuální chování muže (Sexual Behavior in the Human Male).

Mohli by vás také zajímat…