zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou známého komorního pěvce Gerharda Stolzeho. Po maturitě ve Vídni (1974) studovala germanistiku a dějiny umění v Mnichově a pak od roku 1976 navštěvovala hereckou školu Max-Reinhardt-Seminar ve Vídni.

V letech 1980-82 působila jako herečka na jevištích vídeňských divadel Burgtheater a Residenztheater. Její herecká partnerka z Burgtheateru Senta Bergerová ji doporučila svému manželovi, režiséru Michaelu Verhoevenovi, který jí nakonec svěřil hlavní roli studentky biologie Sophie Schollové, která byla spolu s dalšími členy odbojové skupiny nacisty popravena, v rekonstrukci tragické události Bílá růže. Tutéž postavu, za jejíž ztvárnění získala Německou film. cenu (Zlatý pás) 1983 a Bavorskou film. cenu 1983, vytvořila také v následujícím filmu Pět posledních dní (r. P. Adlon), kde jsou zachyceny poslední dny vězněné studentky.

Zaujala rovněž úlohou teroristovy sestry Jessicy Kranzové ve společensko-kritickém snímku Zítra v Alabamě (r. N. Kückelmann). Největší úspěch (Německá film. cena 1990, Německá herecká cena 1990) jí přinesla postava vzorné studentky Sonji Rosenbergové, jejíž pátrání v nacistické minulosti rodného městečka vyvolá značné pobouření některých spoluobčanů, v dramatu Hrozná holka (r. M. Verhoeven).

Také v 90. letech potvrdila kvality charakterní herečky např. v úloze výstřední židovské básnířky Else Lasker-Schülerové, která se stala múzou pro mnohé avantgardní německé umělce 30. let, v životopisném dramatu Moje srdce - nikomu! (r. H. Sanders-Brahmsová).

Mohli by vás také zajímat…