zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák, pianista, skladatel, producent, kytarista a trumpetista širokého stylového záběru (rock, country, blues, gospel, soul). Vlastním jménem Hank Wilson, nar. 1942, původem ze st. Oklahoma. Od r. 1955 vedl skupinu, která doprovázela m.j. Jerryho Lee Lewise. V r. 1958 odchází do L.A., kde začíná pracovat jako sudiový hudebník. Počátkem 60. let spolupracuje s Philem Spectorem, přičemž někdy používá jméno Russell Bridges.

První vlastní singl z r. 1966 neuspěl, 1. album (natočené s Marcem Benno – voc, g) vzbudilo ohlas jen u kritiky. V r. 1968 také začíná jeho spolupráce s Joe Cockerem, která mu přináší uznání. Vedl jeho doprovodnou skupinu a napsal pro Cockera hit Delta Lady. Leon Russell se také stává spolumajitelem firmy Shelter. Úspěšnější jsou alba Leon Russell (1970) a And The Shelter People (1971). V r. 1971 vystupuje na koncertě pro Bangladéš.

Největší komerční odezvu zaznamenává deskou Carney (1972), obsahující i hit Tight Rope. Album Hank Wilson’s Back, Vol. 1 (1973) je countryové a k tomuto stylu se Leon Russell na konci 70. let také navrací. Mezitím dostal cenu Grammy za píseň This Masquerade, v podání George Bensona (v r. 1977). V 80. letech je poněkud v pozadí, album Anything Can Happen (1992) zklamalo.

Na Russellových albech se vystřídala řada slavných muzikantů (J. Cocker, E. Clapton, G. Harrison, J.J. Cale, S. Winwood, B. Wyman atd.).

Leon Russell

75 let, zpěvák, skladatel, kytarista, pianista