zavřít
upravit profil

herec, překladatel, dramaturg, div. teoretik

narozen: 16. 2. 1932 Varnsdorf, Československo  † 14. 6. 2005 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Leoš Suchařípa byl český herec, dramaturg, překladatel a divadelní teoretik.

Divadelní vědu začal studovat na DAMU, po roce přešel na moskevskou Vysokou školu divadelní (GITIS), kterou absolvoval v roce 1957. V Praze pak působil jako redaktor a šéfredaktor Divadelních novin, zástupce šéfredaktora časopisu Divadlo a odborný asistent na Filozofické fakultě UK.

V šedesátých a na počátku sedmdesátých let byl dramaturgem a hercem v pražském Činoherním klubu (1968–1973), v letech 1973–1975 pracoval jako dramaturg divadla v Karlových Varech. Následovalo třináctileté angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem (1975–1988), kde prokázal vysoké dramaturgické i herecké kvality (Vášeň jako led, Dobové tance, Tři sestry a další). Na konci osmdesátých let se stal členem Realistického divadla v Praze (1988–1992), odkud v roce 1992 odešel do Divadla Na Zábradlí. Hrál v mnoha filmech, např. Skřivánci na niti, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Ene bene, spolupracoval také s televizí.

Mimoto byl Leoš Suchařípa znalcem a překladatelem ruských prozaiků, především A. P. Čechova, jehož divadelní dílo přeložil kompletně, ale i M. Gorkého nebo N. V. Gogola.

Leoš Suchařípa zemřel po krátké těžké nemoci v Praze.

Jeho syn David Suchařípa je taktéž hercem.

Leoš Suchařípa

73 let, herec, překladatel, dramaturg, div. teoretik

Mohli by vás také zajímat…