zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je nejmladší z deseti dětí krejčího, který později šil pro herecké celebrity (např. Marlon Brando, Cary Grant a William Holden).

Jako teenager strávil několik let ve Velké Británii, kde navštěvoval střední školu a vystudoval univerzitu v Leedsu. V jednadvaceti letech se vrátil do Hongkongu a zúčastnil se pěvecké soutěže Asian Song Contest, ve které získal druhé místo.

Tím odstartoval úspěšnou kariéru zpěváka. V roce 1981 vydal své první album The Wind Blows On, jímž se zařadil mezi nejpopulárnější hongkongské zpěváky 80. let.

Jak už bývá (a nejen v této asijské oblasti) u známých zpěváků a zpěvaček zvykem, i on velmi záhy propůjčil svoji popularitu do služeb kinematografie. Herecké zkušenosti sbíral ve filmech nejrůznějších žánrů a úrovně, nejčastěji však v akčních kriminálních dramatech (např. Lepší zítřek a Zloděj).

Do mezinárodního povědomí vstoupil jako protagonista významných filmů čínských a hongkongských režisérů, jejichž díla se začala v 90. letech pravidelně umísťovat na předních místech prestižních festivalů a objevovat na repertoáru kin v zámoří.

Zaujal zejm. postavami rozporůplných mladých mužů, kteří se potýkají s problémy, jež plynou z jejich citové rozkolísanosti a sexuální orientace: napomádovaný playboy Yuddy v dramatu z Hongkongu poč. 60. let Divoké dny (r. Wong Kar-wai); homosexuální herec pekingské opery Cheng Dieyi v historickém dramatu Sbohem, má konkubíno (r. Chen Kaige); nájemný zabiják Feng Ou-yang v nekonvenčním akčním dramatu z 18. století Popel dávných časů (r. Wong Kar-wai).

Klidný šanghajský gigolo Yu Zhongliang v dobovém melodramatu Svůdný měsíc (r. Chen Kaige); sklíčený prostitut Ho Po-wing, který prožívá trýznivý rozpadající se vztah k milenci (Tony Leung) uprostřed Buenos Aires, v melancholickém dramatu Společně šťastni (r. Wong Kar-wai).

V roce 2003 spáchal sebevraždu.

Mohli by vás také zajímat…