zavřít
Upravit životopis

Životopis

Libuše Havelková, rodným jménem Libuše Drboutová, narozená 11. května 1924 v Českých Budějovicích, je bývalá manželka skladatele Svatopluka Havelky, matka herce a zpěváka Ondřeje Havelky. Zájem o herectví ji přivedl ke studiu na pražské Státní konzervatoři, po jejím uzavření za okupace byla nasazena na práci v Německu.

Konzervatoř absolvovala hned po osvobození a vzdělání si ještě doplnila studiem na DAMU. Byla u zrodu studentského divadla Disk. Tři roky byla v angažmá v Ostravě a potom ještě působila v Divadle E.F.Buriana, než se stala členkou Národního divadla, kde působila 30 let. Prvním filmem, ve kterém hrála postavu Toničky byla Robinsonka v roce 1956 podle románu Marie Majerové.

Ve filmech vystřídala mnoho manželských partnerů např.: L Pešek - Zlé pondělí, V.Brodský - Spadla z měsíce, J-Kemr-Hledá se táta. Hrála v Oskarovém filmu Ostře sledované vlaky, dále Osení, Florenc 13.30, Král Šumavy, hrála v mnoha pohádkách a také v seriálech Nejmladší z rodu Hamrů, Byli jednou dva písaři, Tajemství proutěného košíku, My všichni školou povinní. V posledních letech účinkuje hodně v televizních pořadech pro nejmenší.Byla pedagogicky činná na DAMU v letech 1952 - 1990 a pak na pražské konzervatoři. V roce 1981 získala titul Zasloužilá umělkyně, který však vrátila.

Mohli by vás také zajímat…