zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z dvojčat (její sestra Leslie ji později dublovala ve filmu Terminátor 2). Její otec, povoláním lékař, zemřel při autonehodě, když jí bylo pět let. Divadlu se začala věnovat už v dětství. Studovala drama na Washington College v Marylandu a herectví u Susan Cohenové v Institutu Lee Strasberga a u Nicholase Raye v New Yorku.

Na divadle hrála mj. v Shakespearově Richardu III. a v Millerově dramatu Pohled z mostu. Na sklonku 70. let přesídlila do Los Angeles. Hrála v TV seriálech Secrets of Midland Heights (1980-81, Tajemství Midland Heights) a King's Crossing (1982) a jako host vystoupila v seriálech Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV), Murder She Wrote (To je vražda, napsala - ČTV) a Frasier.

Její nejznámější TV úlohou se stala advokátka Catherine Chandlerová, za jejíž ztvárnění byla nominována na cenu Emmy v dramatickém seriálu Beauty and the Beast (1987-89, Kráska a zvíře). Ve filmu se prosadila rolí těhotné Sarah Connorové, pronásledované téměř nezničitelným kyborgem (Arnold Schwarzenegger), ve sci-fi thrilleru Terminátor (r. J. Cameron) a jeho pokračování Terminátor 2: Den zúčtování (r. J. Cameron); zopakovala si ji i v krátkém plastickém snímku Terminator 2 3-D, určeném pro promítání v zábavních parcích.

Úloha svobodné matky, umírající na AIDS, v TV dramatu Modlitba za matku, jí vynesla Cable Ace Award 1995 a nominaci na Zlatý glóbus 1995. Byla manželkou herce Bruce Abbotta (1982-89), s nímž má syna Daltona (nar. 1989). Potom žila s režisérem Jamesem Cameronem (1997 uzavřeli manželství), kterého však opustila kvůli herecké dublérce Cindy Deerheimové.

Mohli by vás také zajímat…