zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její otec byl učitelem hudby a matka byla herečkou a tanečnicí (oba rodiče měli problémy s komunistickým režimem během kulturní revoluce).

Vyrůstala u babičky v provincii Szechwan a od čtrnácti do sedmnácti let vykonávala vojenskou službu v armádním uměleckém souboru, který se staral o zábavné programy vojákům v Tibetu.

Od pol. 80. let účinkovala v čínských filmech. Zásadní zlom v jejím životě i kariéře učinil snímek Zářící paprsek (r. Zhang Jun-chao), v němž vytvořila oceňovanou hlavní roli talentované dívky Džin-won, která se sama prohlašuje za čarodějku, ale okolím je považována za mentálně nemocnou. Toto psychologické drama bylo uvedeno v soutěži MFF v Moskvě 1989, kterého se sama zúčastnila (bylo krátce po incidentu na náměstí Nebeského klidu) a poté požádala o politický azyl v USA.

Navštěvovala herecké kurzy v The Lee Strasberg Institutu (1991) a New York University (1991). V rámci divadelní dílny při newyorské Brooklyn Academy of Music se představila v hlavní roli ve hře Terrence Malicka Sansho the Bailiff, režírované Andrzejem Wajdou. Posléze se začala uplatňovat také před film. kamerou, kde se uvedla úlohou ničemnice Mycy v gotickém thrilleru Vrána (r. A. Proyas).

Velkou příležitost dostala v postavě čínské advokátky Shen Yuelin, která se snaží zachránit amerického obchodníka (Richard Gere) před trestem smrti, v kriminálním thrilleru Rudý labyrint (r. J. Avnet).

Její postavení v Hollywoodu ještě víc upevnila role konkubíny Tuptim v romantickém melodramatu Anna a král (r. A. Tennant). Smysl pro humornou nadsázku osvědčila v bláznivé černé komedii Někde tam ve městě (r. R. Niami), kde ztělesnila čínskou studentku Lu Lu, jednoho ze šesti výstředních nájemníků newyorského činžovního domu, jejíž snahou je získat povolení k pobytu prostřednictvím fingovaného manželství.

Jako přítelkyně finského režiséra Ilky Järvilaturiho se B. L. objevila na MFF v Karlových Varech 1996.

Mohli by vás také zajímat…