zavřít
Upravit životopis

Životopis

Černý americký zpěvák, pianista (též saxofonista) a skladatel oblasti soul - disko - funk, původem ze st. Alabama (nar. 1949). Ceněný především jako autor milostných balad. V r. 1967 spoluzakládá sk. Commodores (jako zpěvák a saxofonista).

Prvním sólovým úspěchem je autorství písně Lady, která se v podání Kennyho Rogerse dostala v r. 1980 na první místo amer. hitparády. O rok později dosahuje stejné pozice Richieho duet s Dianou Ross - Endless Love, pocházející ze stejnojmenného filmu.

V r. 1982 oficiálně odchází z Commodores a brzy má sólový hit Truly (1. v USA, cena Grammy). V r. 1983 následují další hity, např. All Night Long (1. v USA). Velmi úspěšné je i album „Can´t Slow Down“, které znamená vrchol v amer. i brit. žebříčku a dokonce cenu Grammy. Následuje hit Hello (1984, 1. v USA i v Anglii). V r. 1985 je spoluautorem písně We Are The World, která je rovněž celosvětovým hitem.

V témže roce se skladba Say You Say Me objevuje ve filmu White Nights, což jí vedle 1. místa v amer. hitparádě vyneslo i Oscara. Velmi úspěšné je také album „Dancing On The Ceiling“ znamenající špičku amer. hitp. a obsahující stejnojmenný hit (1986). Na jeho nahrávky přijímají pozvání hvězdy kalibru Erica Claptona či Kenny Rogerse.

Mohli by vás také zajímat…