zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americká rapperka, herečka a zpěvačka Lizzo (vlastním jménem Melissa Viviane Jefferson) se narodila 27. dubna 1988 v největším městě amerického státu Michigan, Detroitu, kde žila do svých deseti let. V té době toužila po kariéře spisovatelky nebo vědkyně, byla totiž vcelku chytrým dítětem. Vyrůstala společně se dvěma staršími sourozenci a i přesto, že se v rodině nikdo hudbě aktivně nevěnoval, všichni k ní měli velmi kladný vztah. Mladá Melissa dostala možnost zpívat v kostelním sboru, jelikož její rodina byla silně věřící a kostel pravidelně navštěvovala. Po přestěhování do Houstonu to s hudbou začala myslet opravdu vážně a začala hrát i na flétnu. Připojila se i ke školní pochodové kapele, kde hrála na pikolo, což je menší varianta sopránové příčné flétny. Rodiče na ni tou dobou díky rozjíždění vlastního byznysu neměli příliš času, a tak byla jejím hlavní parťákem právě hudba. Melissa byla schopná celé dny trávit poslechem rádií, což její budoucí kariéře také určitě prospělo.

Hudební začátky a vznik uměleckého jména Lizzo
Asi ve čtrnácti letech založila spolu s kamarády rapovou skupinu Cornrow Clique a s ní přišlo i umělecké jméno Lizzo. A proč zrovna Lizzo? Odpověď je jednoduchá, každý člen skupiny vzal své jméno, zkrátil ho a na konec přidal "o". Z křestního jména naší umělkyně, Melisso, tak na základě tohoto vzorce nemohlo vzniknout nic jiného než právě Lizzo.

Po absolvování střední školy Alief Elsik High School, kterou si prošla i pěvecká superstar Beyoncé, pokračovala ve studiích klasické hudby na University of Houston. I přesto, že se zde zaměřovala právě na svoji oblíbenou hru na flétnu, tak studia nedokončila. V Melissiných 21 letech jí zemřel otec a ta pak asi rok přežívala ve svém autě. Během tohoto období se urputně snažila setkávat s lidmi z hudební branže.

V roce 2011 se přestěhovala do Minneapolis ve státě Minnesota, kde spolupracovala s mnoha místními hip-hopovými skupinami a navíc založila tří-člennou dívčí R&B/rapovou formaci The Chalice. Ta se nakonec ukázala být jakýmsi milníkem v hudební kariéře. Uskupení totiž v roce 2012 vydalo debutové album "We Are the Chalice". Naneštěstí tou dobou neměli podepsanou smlouvu s žádnou nahrávací společností, a tak album bylo úspěšné pouze lokálně.

Lizzo na sólové dráze
Díky tomu se v hudebním světě v oblasti Minneapolis dostala do jakéhosi podvědomí, což jí dalo úplně nové možnosti. Brzy se sešla s hiphopovým producentem Layerbeakem a hudebníkem Ryanem Olsonem, kteří se zasloužili o vydání Lizzina debutového sólového alba Lizzobangers. To se na pulty dostalo pod hlavičkou nezávislé nahrávací společnosti Totally Gross National Product dne 15. října 2013. O několik měsíců později bylo znovu vydáno, tentokrát přes britské Virgin Records. V lokálním hudebním žebříčku "Twin Cities Critics Tally 2013" vydávaným novinovým plátkem Star Tribun vstanula na prvním místě a písně "Batches & Cookies", "Bus Passes and Happy Meals", "Faded" a "Paris" se dokonce dočkaly i videoklipů. Čtrnácti-songové album se těšilo z velmi pozitivních recenzí od internetového agregátoru Metacritic a také od britského deníku The Guardian.

Období od září do října 2013 trávila na americkém turné se zpěvákem Har Mar Superstar (vl. jménem Sean Tillmann), se kterým se následně v listopadu stejného roku na dva týdny přesunuli do Spojeného království, kde taktéž odehráli sérii koncertů. V té době si Lizzie povšiml jeden z nejvýznamnějších světových časopisů, Time, a zařadil ji na svůj seznam čtrnáctky umělců, jež bude dobré sledovat v roce 2014.

Ten rok přinesl spolupráci s jednou z nejvýznamnějších osobností světové hudební scény, zpěvákem Princem. Lizzo se společně se svou původní skupinou Chalice podílela na Princově songu "Boy Trouble" z jeho alba Piectrumelectrum. V říjnu pak Melissa přijala pozvání do americké noční talk show Davida Lettermana.

11. prosince 2015 se fanoušci dočkali zbrusu nového alba Big Grrrl Small World. Lizzo začala s přípravami tohoto počinu hned po úspěchu svého turné a vlastně celého debutového alba. Big Grrrl Small World obsahuje dvanáct songů, ale Melissa jich původně napsala o mnoho víc. Dle svých slov asi 25 demo nahrávek pro album vůbec nevyužila. Mnoho písní na albu vypráví o tom, jaké to je být "obtloustlou Afroameričankou". Dle amerického hudebního magazínu Spin šlo o sedmnácté nejlepší hip-hopové album roku 2015.

Úspěch singlu “Good as Hell” vydaného pod křídly hudebního giganta
Významným milníkem v kariéře této rapperky byl rok 2016, kdy podepsala smlouvu s hudebním vydavatelstvím Atlantic Records. Krátce nato, 7. října 2016, vydala debutové EP Coconut Oil, jenž se ze strany hudebních kritiků dočkalo především pozitivních reakcí. Magazín Rolling Stones jej zařadil na čtrnácté místo v žebříčku 20 nejlepších popových alb roku 2016.

Hlavní singl "Good as Hell" byl původně nahrán pro soundtrack ke komediálnímu dramatu Holičství 3: Nový sestřih (Barbershop: The Next Cut, 2016, rež. Malcolm D. Lee). Song se pak v říjnu 2019 dočkal oficiálního remixu od půvabné hvězdičky Ariany Grande. V červnu roku 2017 vyrazila na 11ti koncertní americkou šňůru nazvanou Good as Hell Tour. Jak i z názvu turné vyplývá, singl "Good as Hell" je pro celé EP opravdu tím klíčovým. Díky nové verzi z roku 2019 vzrostl zájem o celé EP, které tak proniklo i do prestižní hitparády dvou set nejprodávanějších hudebních desek a EP v USA, Billboard 200. Postupně se zde vyšplhalo na pěknou 31. pozici.

V roce 2018 se objevila na některých koncertech z turné Sister Sister Sister Tour amerického dívčího tria Haim a také High as Hope Tour britské indie rockové hudební skupiny Florence and the Machine.

V červnu 2018 se stala jednou z tváří kampaně "Say It Louder" módní značky ModCloth. Celá kolekce je jakousi oslavou individuality a krásy lidského těla. Lizzo totiž v mládí díky své postavě hodně trpěla, a proto se k tématu stále vrací. Narozdíl od jiných zpěvaček ji během živých vystoupení doprovází skupina plnoštíhlých tanečnic Big Grrrls.

Příprava a vydání úspěšného alba Cuz I Love You
Počátkem roku 2019 přišla se singlem "Juice", hlavním songem z připravovaného alba Cuz I Love You. "Juice" byl některými hudebními kritiky označen za nejlepší počin její dosavadní kariéry a interpretka s ním živě vystoupila ve významných televizních show, jakými jsou např. Jimmy Kimmel Live! americké stanice ABC nebo The Tonight Show Starring Jimmy Fallon stanice NBC. Zároveň šlo o první komerční hit zpěvačky, který se mimo americké hitparády objevil i v několika evropských.

Samotné album, na kterém zpěvačka pracovala asi 3 roky, vyšlo 19. dubna 2019 a s 41 tisíci prodanými kusy během prvního týdne si vysloužilo šestou příčku v žebříčku Billboard 200. Devatenáctý týden v této hitparádě si Lizzino album ještě o dvě příčky polepšilo.

“Truth Hurts” vstupenkou do první ligy
Za zmínku jistě stojí i písně "Tempo" a "Exactly How I Feel". Zatímco první zmíněná je nahrána ve spolupráci s rapperskou superstar Missy Elliott, na druhé se podílel rapper Gucci Mane. Součástí speciální edice je pak i song "Truth Hurts" původně vydaný už v září 2017. Přestože tehdy příliš neprorazil, tentokrát se z něj především díky romantické komedii Někdo skvělý (Someone Great, 2019, rež. Jennifer Kaytin Robinson) stal i rádiový hit, který se postupně vyšplhal na první příčku několika hitparád magazínu Billboard včetně významného žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. Na vrcholu zde vstanula celkem sedmkrát a Lizzo se tak stala první afroamerickou sólovou R&B zpěvačkou od roku 2012, která ovládla Billboard Hot 100. Ve zmíněném roce totiž žebříčku kralovala barbadoská zpěvačka Rihanna se svou písní "Diamonds".

Významná ocenění včetně zisku několika Grammy
Dalším významným mezníkem v Lizzině kariérním životě je bezesporu rok 2019, kdy získala spoustu významných hudebních nominací a ocenění. V polovině roku se na BET Awards, kde si vysloužila potlesk ve stoje za svůj živý přednes "Truth Hurts", mohla těšit z nominace v kategorii Nejlepší ženská hip-hopová umělkyně (Best Female Hip Hop Artist). U příležitosti předávání MTV Video Music Awards v srpnu 2019 získala mimo jiné nominace na Nejlepšího nováčka (Best New Artist) a Push Artist of the Year. Obě dvě kategorie nakonec ovládla Billie Eilish.

To nejlepší však na Lizzo stále čekalo, na 62. ročníku předávání nejvýznamnějších hudebních cen v USA, Grammy, se stala interpretem s nejvíce nominacemi. Z celkem osmi, mezi něž se řadila např. Nahrávka roku (Record of the Year) a Píseň roku (Song of the Year) za “Truth Hurts” nebo Album roku (Album of the Year) za Cuz I Love You se jí nakonec povedlo prorazit v kategoriích Nejlepší sólový popový výkon (Best Pop Solo Performance, za píseň "Truth Hurts"), Nejlepší současné urban album (Best Urban Contemporary Album, za album Cuz I Love You) a Nejlepší tradiční R&B výkon (Best Traditional R&B Performance, za píseň "Jerome").

Herecký debut
Celý rok 2019 byl pro Lizzo významný také z toho důvodu, že si v něm odbyla svůj herecký debut. Po boku takových hvězd jakými jsou Jennifer Lopez, Julia Stiles či Constance Wu ztvárnila vedlejší roli v kriminální komedii Zlatokopky (Hustlers, rež. Lorene Scafaria). V původním znění animáku UglyDolls na nás zase Lizziným hlasem promlouvá postava extravagantní členky skupiny Spy Girls, Lydia.

Zajímavosti
Lizzo během své dosavadní kariéry nejvíce věřila v úspěch sognu "Truth Hurts". Poté, co si v roce 2017 posluchačskou základnu nezískal dokonce zvažovala konec své hudební kariéry. Jak již bylo zmíněno, znovuvydaná verze jí nakonec vynesla mnohá ocenění včetně prestižní ceny Grammy.

Zpěvačka je známou podporovatelkou LGBT hnutí, tedy osob s menšinovým sexuálním zaměřením.

Lizzo

32 let, zpěvačka, rapperka, flétnistka

Mohli by vás také zajímat…