zavřít
Upravit životopis

Životopis

Lorine Zineb Nora Talhaoui, známější pod pseudonymem Loreen, je populární švédská zpěvačka, známá díky čtvrtému místu v švédské alternativě soutěže Idol 2004 a vítězství na Eurovision Song Contest 2012 v Baku s písní "Euphoria".

Přestože její rodiče jsou původem maročtí Berbeři, Loreen se narodila ve Stockholmu, a většinu dětství strávila v městě Västerås.

V roce 2004 se dostala do povědomí národa díky účasti v pěvecké soutěži Idol. Porota ji okamžitě vybrala do živých přenosů a Loreen po šesti týdnech vybojovala čtvrté místo.

O rok později s duem Rob'n'Raz nazpívala píseň "The Snake" a živila se moderováním na TV400. Po několika měsících se ovšem stáhla z veřejného života.

Znovu se o Loreen začalo mluvit na počátku roku 2011, kdy se s písní "My Heart Is Refusing Me", na jejíž tvorbě se sama podílela, přihlásila do Melodifestivalenu 2011, švédského národního kola pro Eurovision Song Contest. Ve druhém semifinále se Loreen dostala mezi čtyři nejúspěšnější účinkující a postoupila do Druhé šance, kde byla ovšem vyřazena. Následně vystupovala na festivalech, např. na populárním Sommarkrysset, a její singl se dostal do švédské hitparády.

V roce 2012 Loreen opět rozčeřila vody účastí na novém Melodifestivalen, který vybíral reprezentanta Švédska na Eurovizi v Baku. S taneční písní "Euphoria" z pera Thomase G:sona a Peter Boströma v březnu zvítězila v národním kole s rekordním počtem hlasů (670 000) a okamžitě se vyhoupla na první příčky hitparád ve Švédsku a Finsku.

V květnu Loreen odjela do Baku, kde s přehledem zvítězila nad ostatními soutěžícími a dostala nejvyšší oznámkování z osmnácti zemí (rekord soutěže) včetně Slovenska. Následně její "Euphoria" obsadila první místo hitparády iTunes v několika zemích a ve Velké Británii se za první týden od vítězství v Eurovizi prodalo přes 62 tisíc kopií singlu.

Debutové album Loreen "Heal" má vyšlo na konci října 2012.
Loreen plánuje na únor zveřejnit nový singl, který bude na novém CD, které má vyjít zhruba na jaře.
Na duben 2014 má naplánováno tour po Evropě, které zahrnuje i ČR (Praha, 13.4.2014, Klub Roxy) ve kterém již bude zpívat své nové písničky.