zavřít
Upravit životopis

Životopis

Luca Badoer se narodil v italské Montebelluně 25. ledna 1971. Začal závodit na motokárách. V roce 1990 závodil s Alexem Zanardim v italské formuli 3. O rok později se dokázal dostat do formule 3000. V roce 1993 začal závodit ve formuli 1 v týmu Scuderia Italia. S velmi špatným autem toho moc nedokázal. Badoer sice byl lepší než jeho týmový kolega Michele Alboreto, přesto v dalším roce do kokpitu Scuderia Italia, která se sjednotila s týmem Minardi, neusedl a stal se testovacím jezdcem.

Alboreto v roce 1995 ukončil závodní kariéru a vystřídal jej Badoer. Nejlepším výsledkem byla nebodovaná osmá místa v Kanadě a Maďarsku. O rok později přestoupil do týmu Forti Corse, se kterým se ale kvalifikoval pouze do šesti závodů. Na konci sezony Forti Corse z formule 1 odešlo. Badoer pak na rok formuli 1 zcela opustil. Závodil v šampionátu FIA GT.

V roce 1998 se stal testovacím pilotem Ferrari. O rok později mu Ferrari umožnilo závodit za tým Fondmetal Minardi Ford. Při Grand Prix Velké Británie 1999 měl jezdec Ferrari Michael Schumacher ošklivou nehodu, při níž si zlomil nohu. Očekávalo se, že ho nahradí právě Luca Badoer. Ferrari se však rozhodlo angažovat finského pilota Miku Sala.

Luca Badoer je držitelem rekordu 48 startů bez jediného bodu. Blízko bodům měl při Velké ceně Evropy 1999, ale technika jej zradila a dohnala ho k slzám.

11. srpna 2009 bylo oznámeno, že se Badoer po téměř 10 letech vrací do kokpitu Formule 1. Při Grand Prix Evropy 2009 nahradí zraněného Felipeho Massu, kterého měl původně nahradit Michael Schumacher, který ale svou snahu o návrat do formule 1 musel vzdát kvůli potížím s krkem.