zavřít
Upravit životopis

Životopis

Lucie Bílá je bezkonkurenčně nejpopulárnější českou zpěvačkou posledních desetiletí, která se řadí mezi nejoblíbenější a nejvíce populární celebrity v naší zemi. Narodila se 7. dubna 1966 v malé vesničce středočeského kraje Otvovice jako Hana Zaňáková.

Již během studií absolvovala hodiny zpěvu na Lidové škole umění. Nakonec se vyučila švadlenou a nastoupila do podniku jako dámská krejčí. Stále ale toužila po kariéře zpěvačky, což věděli všichni její kolegové, protože si během práce často prozpěvovala.

První zkušenosti získává jako členka metalových kapel Rock Automat, Vitacit a Arakain. V heavy-trash metalové kapele Arakain působila v letech 1984-1986 a tvořila tu pěvecký duet s Alešem Brichtou. Přestože se v roce 1986 rozhodla odejít na sólovou dráhu, na heavy metal nikdy nezanevřela, a na mnoha koncertech skupiny Arakain ji mohou fanoušci vídávat dodnes.

Na jednom z koncertů si ji v polovině 80. let všiml hudební producent Petr Hannig, který pro ni napsal hity jakými jsou Neposlušné tenisky a Horší než kluk. Zároveň stojí za jejím pseudonymem Lucie Bílá. V roce 1987 vydala první sólové album Lucie Bílá (I) s Hannigovou kapelou Maximum.

Ke konci roku 1989, těsně před Sametovou revolucí, se seznámila s legendárním dětským hercem Tomášem Holým, se kterým téměř půl roku chodila. Jejich vztah ukončila 8.3.1990 autonehoda, při které Tomáš zemřel.

V devadesátých letech začala Lucie vystupovat v nejznámějších muzikálech, které byly v Česku k vidění. Fanoušci jí tak mohli vidět např. v muzikálech Bídníci s texty Zdeňka Borovce, Dráculovi z autorské dílny Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese, či v Krysaři, který napsal Daniel Landa.

Svoji pozici na hudební scéně si upevňuje nově natočenými alby. Roku 1992 je to deska nesoucí název Missariel, která obsahuje snad největší hit Lucie Bílé, “Láska je láska”. K písni vznikl také úspěšný klip, který ovládl tehdejší hitparády. Zahráli si v něm kromě Lucie také Ilona Csáková a Lou Fanánek Hagen. O dva roky později vychází album Lucie Bílá II.

V březnu 1995 se Lucii Bílé narodil syn Filip Kratochvíl, kterého má se svým tehdejším přítelem Petrem Kratochvílem. Ten ji ovšem opustil, kvůli vítězce Miss Československo 1992, Pavlíně Babůrkové. Společně s Kratochvílem je spolumajitelkou divadla Ta Fantastika, které se nachází přímo v historickém centru Prahy. Tři roky v tomto divadle zářila v hlavní roli muzikálu Johanka z Arku, za kterou získala v roce 2000 Cenu Thálie v oboru “opereta, muzikál”.

V roce 1996 získává svého prvního zlatého slavíka. Pozici královny mezi zpěvačkami od té doby potvrzuje každým rokem. Vyjímkou byly pouze roky 2005 a 2006, kdy ji první místo “vyfoukla” Aneta Langerová. Roku 1997 pak spojuje svůj hlas s “božským” Karlem Gottem na albu Duety, ze kterého pochází notoricky známá píseň “Co Sudičky Přály Nám”. Také vzniká koncertní album Koncert hvězd na Žofíně, kde se představila s Petrem Dvorským a Evou Urbanovou. Deska Hvězdy jako hvězdy, obsahující hity, jakými jsou “Trouba”, “Amor magor”, či “Žádný party” vyšla Bílé v roce 1998. Následující rok pak spatřilo světlo světa album Úplně nahá a také koncertní album Na Pražském jaru: Soukromé poselství.

V roce 2002 stanula Lucie poprvé před oltářem. Jejím vyvoleným byl tehdy hudebník Stanislav Penk, se kterým si řekla své “ano” v Lanškrouně. Jejich společné štěstí vydrželo necelý rok, po kterém se dvojice rozvedla. Po rozvodu žila Lucie nějaký čas pouze se svým synem Filipem. Roku 2002 nazpívala Lucka Kouzelné vánoce s chlapeckým pěveckým sborem Boni pueri.

Dalším studiovým albem v pořadí bylo v roce 2003 Jampadampa, které obsahuje další oblíbený song “eSeMeS”. Ve stejném roce má v divadle Ta Fantastika premiéru muzikál Excalibur, kde Bílá ztvárnila dvě role, královnu Ginevru a čarodějnici Morganu.

Roku 2004 vychází CD a DVD nazvané Láska Je Láska, které obsahuje 20 videohitů.

V roce 2005 uvádí Ta fantastika hned dva muzikály, ve kterých Lucie ztvárňuje hlavní roli. V únoru je to muzikál Láska je láska a v říjnu muzikál Elixír života.

Roku 2006 zažila Lucie další významný životní okamžik. 7. dubna, v den svých 40. narozenin se v italském Miláně podruhé provdala. Jejím vyvoleným byl tentokráte o 14 let mladší, rockový zpěvák Václav Noid Bárta. Manželství trvalo necelého 2 a půl roku.

Další úspěšné album, nesoucí název Woman, pak spatřilo světlo světa v roce 2007 a jednoznačně největším hitem na CD je píseň “Miluji Tě”. O dva roky později vychází “nostalgické” album Bang! Bang!, které připomíná kultovní hity šedesátých let, které jsou ovšem přezpívány do češtiny.

Další titulní muzikálovou roli si Bílá vysloužila v říjnu roku 2008, kdy Hudební divadlo Karlín připravilo premiéru muzikálu Carmen, což byla velkolepá podívaná v broadwayském stylu. Za svůj výkon si vysloužila nominaci na cenu Thálie za rok 2008.

Roku 2010 zasedá do poroty v televizní show Česko Slovensko má talent, kterou vysílala televize Prima a Joj. Ve stejném roce vydává první samostatné album, které je tématicky zaměřené na vánoční čas a nese název Bílé Vánoce. Na albu se podílel také Karel Gott a Marta Kubišová. Výběr nejlepší duetů z oblíbeného pořadu TV Nova Lucie na bílo je pak roku 2011 shrnutý na dvou DVD Duety na Bílo a Duety na Bílo 2.

Po dvou letech příprav vychází roku 2012 album Modi. Ve stejném roce vychází CD a DVD k 30. výročí kapely Arakain, na kterém si Lucie střihla hned 16. písniček. Další DVD s Lucií následuje roku 2013, tentokráte Bílé Vánoce v Opeře: Live. V roce 2013 se Lucie Bílá stává tváří projektu “For You”, který pomáhá ženám v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů.

Další CD, nesoucí název Recitál, obsahující celkem 15 skladeb bylo vydáno v roce 2014. Ve stejném roce vychází také kolekce 3 CD Diamond Collection obsahující celkem 60 písní, které ocení hlavně skalní fanoušci.

Čtyři roky po vydání poslední studiové desky Modi, přichází naše mnohonásobná zlatá slavice se zcela zásadní deskou své kariéry nazvanou Hana. Na tomto albu spolupracovali o generaci mladší autoři, než je Lucie. V roce 2017 začala Lucie chodit s o 17 let mladším trenérem fitness Radkem Filipi. Po půl roce se vztah rozpadl, hlavně díky zpěvaččině pracovní vytíženosti. Ve vánočním čase roku 2017 vychází pokračování úspěšného prvního vánočního alba, Bílé vánoce Lucie Bílé II.

Na jaře roku 2018 ji opouští, již dospělý syn Filip, který se rozhodl žít ve Francii.

Filmy s Lucií Bílou
Lucie Bílá má za sebou celou řadu více či méně úspěšných filmových rolí, ve kterých většinou spojila svuj skvělý hlas s herectvím. Historicky první film, ve kterém byla Lucie k vidění bylo drama o dospívající mládeži z roku 1988, Horká kaše (rež. Radovan Urban). Bílá tu zpívá s legendou české metalové scény, kapelou Vitacit. Následovaly menší role ve filmech, jako jsou Volná noha, Uzavřený okruh, Divoká srdce, Pražákům, těm je hej, či Fontána pre Zuzanu 2.

Opravdová, “větší” filmová role ji čekala v roce 1994 v pohádce Zdeňka Trošky, Princezna ze mlejna, ve které skvěle ztvárnila roli čarodějnice. První hlavní role se zhostila roku 1996 v komedii Král Ubu (rež. F. A. Brabec), ve které se předvedla jako matka Ubu. K filmu také nazpívala titulní píseň. Ve stejném roce natáčí Česká televize divadelní záznam slavného muzikálu Drákula, kde je Lucie k vidění po boku dalších hvězdných zpěváků a zpěvaček, jakými jsou Daniel Hůlka, Leona Machálková, Jiří Korn, či Pavel Vítek. Roli psycholožky si zkusila o dva roky později v dramatu Čas dluhů (rež. Irena Pavlásková). Roku 2003 natáčí Česká televize další povedený divadelní záznam, tentokráte muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové, Johanka z Arku, kde má Lucie titulní roli.

Roku 2005 je Lucie obsazená do komedie Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (rež. Vladimír Morávek). V roce 2006 jí Jakub Kohák, společně s dalšími zpěváky a zpěvačkami, obsadil do krátkometrážního snímku Kde lampy bloudí. Roku 2009 jí pak Marie Poledňáková obsazuje do role cikánky, která po hádce s manželem volá záchranku, v populární romantické komedii Líbáš jako Bůh. K filmu také Lucie nazpívala titulní píseň. V letech 2009 a 2010 vznikly další tři divadelní záznamy s Lucií Bílou v hlavní roli. Jednalo se o muzikály Láska je láska, Němcová a Elixír života. Všechny tři měly opravdu nadupané herecké obsazení.

Další hlavní roli si pak Lucka střihla roku 2011 v muzikálové, rodinné komedii, V peřině (rež. F. A. Brabec). Písně do filmu nazpívala pěvecká sestava, v jejíž čele stála právě Lucie Bílá, která také velkou část filmu protančila.

Další roli cikánky si zahrála díky režisérovi Zdeňku Troškovi, který jí v roce 2013 obsadil do své letní komedie Babovřesky. Dva roky na to si tuto roli zopakovala v závěrečném pokračování trilogie, Babovřesky 3. V roce 2016 získává roli anděla v pohádce Anděl Páně 2 (rež. Jiří Strach). Roku 2017 si pak zahrála v ztřeštěné komedii Cuky Luky Film (rež. Karel Janák).

Mimo zmíněné filmové role ji fanoušci mohli na televizních obrazovkách vidět ve stovkách nejrůznějších televizních pořadech a dokumentech.

Mohli by vás také zajímat…