zavřít
Upravit životopis

Životopis

Christopher Brian Bridges, spíše známý jako Ludacris je americký rapper a herec. Jedná se o třínásobného držitele ceny Grammy. Pětkrát v kariéře dosáhl na 1. místo v hitparádě Billboard Hot 100, tento výsledek mu drží prvenství mezi rappery. (Absolutními rekordmany jsou The Beatles s dvaceti prvními singly). Také je spoluzakladatelem hudebního labelu Disturbing tha Peace.

Dětství
Pochází ze státu Illinois, je míšencem "afro-indiánského" původu. V devíti se s rodinou přestěhují do Atlanty, kde vytvoří první rýmy, o tři roky později zakládá amatérskou hip hopovou skupinu. Po vystudování střední školy, se následující dva roky vzdělává v oboru hudební management na georgieské univerzitě.

Hudební kariéra
V roce 1998 nahrál píseň pro Timbalanda na jeho debut, čímž debutuje i on sám. O rok později vydal, bez pomoci hudebních společností, nezávislé album Inconegro, které ovšem příliš úspěchu nesklidí, ale otevře dveře ke společnosti Def Jam. Právě u Def Jamu vydá o rok později první studiové album nazvané Back for the First Time, které obsahuje několik písní z původního alba, ale zaznamená mnohem větší úspěch, stane se 3 x platinovým.

Následujícího roku (2001), vyšlo album Word of Mouf, které se stane obětí úniku na internet, ale i přesto se stane nejprodávanějším Ludacrisovým albem, prodá se ho přes tři a půl milionu kusů. Album je dokonce nominováno na cenu Grammy. Ve stejném roce si zahraje i ve svém prvním filmu The Wash.

Roku 2003 natočil film Rychle a zběsile 2, ke kterému byl vydán soundtrack, ne kterém účinkoval s písní Act a Fool. Téhož roku vydal své třetí album Chicken-n-Beer. Dalším albem je The Red Light District (2004), které se stalo stejně jako jeho předchůdce 2 x platinové.

Poté již vydal tři méně prodávaná alba: Release Therapy (2006), Theater of the Mind (2008) a Battle of the Sexes (2010). Je však nutné podotknout, že album Release Therapy obdrželo v roce 2007 cenu Grammy.

Mohli by vás také zajímat…