zavřít
Upravit životopis

Životopis

Luděk Čajka byl československý hokejista, obránce. Byl ženatý, v roce 1984 se mu narodila dcera.

Hráčská kariéra
Čajka hrál hokej od svých 12 let, začínal v Havířově. V juniorském věku o něho měla zájem TJ Vítkovice, Čajka ale začal hrát za juniorské mužstvo TJ Gottwaldov, odkud se dostal do prvoligového mužstva. V TJ Gottwaldov (později SK Zlín) strávil většinu své hokejové kariéry (1983 - 1985 a 1987 - 1990), dvě sezóny v době vojenské prezenční služby hrál za Duklu Jihlava (1985 - 1987). V hokejové lize nastoupil k 297 zápasům, v nichž dal 33 gólů.

První zápas v reprezentaci odehrál 14. dubna 1985 proti Kanadě, poslední 22. prosince 1989 na turnaji o Cenu Izvěstijí proti SRN. V reprezentaci odehrál 58 zápasů, dal 3 góly. Zúčastnil se MS 1987 a Kanadského poháru 1987.

V roce 1987 byl draftován klubem New York Rangers na 157. místě, což mu po listopadu 1989 dávalo šanci hrát NHL.

Smrt
Život Luďka Čajky skončil předčasně. Ve 32. kole ligového ročníku 1989/90 narazil 182 sekund před koncem zápasu VSŽ Košice - SK Zlín hraného 5. ledna 1990 v souboji s košickým hráčem Antonem Bartanusem při dojíždění puku hlavou na mantinel a zůstal ležet v bezvědomí. Protihráč Bartanus na zranění nenesl žádnou vinu. Podle názoru Dušana Skačániho, hlavního rozhodčího zápasu, Čajka pravděpodobně najel do rýhy v ledu a následkem byl nekoordinovaný pád. Jeho důsledkem byly fraktury prvního a druhého krčního obratle s vážným poškozením míchy. Po 40 dnech Čajka v košické nemocnici svému zranění podlehl.

Důsledky Čajkova úrazu
Po Čajkově zranění došlo k přerušení ligové soutěže, hráči a trenéři vydali prohlášení, ve kterém žádali přezkoumání pojistných podmínek hráčů.

V důsledku Čajkova úmrtí došlo k důležité změně pravidel ledního hokeje. Čajka a Bartanus se totiž utkali o puk vyhozený přes celé hřiště na zakázané uvolnění. Podle původních pravidel se musel puku dotknout hráč mužstva, které puk nevyhodilo, jinak zakázané uvolnění odpískáno nebylo. Podle dnešních pravidel se zakázané uvolnění odpíská, jakmile puk přejde přes brankovou čáru neprovinivšího se mužstva.

V NHL se zakázané uvolnění posuzuje stále podle původního pravidla.

Uctění památky
Po Luďku Čajkovi je pojmenován zlínský hokejový stadion. U stropu haly také visí dres s Čajkovým jménem a číslem 26, které nosil.