zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ludmila Mojžíšová byla terapeutka, zabývající se rehabilitací a cvičeními pro léčení neplodnosti.

Fakultě tělesné výchovy a sportu V Čechách žila nejprve v Opočně, pak v Praze. Pracovala jako zdravotní sestra a později asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS UK), která tehdy ještě sídlila v Tyršově domě na Újezdě.

Zabývala se odstraňováním funkčních poruch pohybového systému a vyvinula postupně vlastní metodu. Metoda spočívá v kombinaci vyrovnávacích cvičení, mobilizací žeber a uvolňování kostrče per rectum.

Metodu zprvu aplikovala na sportovce (jako zdravotník působila na řadě vrcholných soutěží včetně olympiády). Později zjistila, že odstranění funkčních poruch pohybového systému má u léčených jedinců řadu pozitivních účinků: zmírnění bolestí hlavy, menstruačních bolestí, nepravidelností menstruačního cyklu aj. Řadě pacientek, léčených zprvu pro pohybové obtíže, se podařilo otěhotnět, ačkoli předtím byly dlouze a bezvýsledně léčeny pro neplodnost. Tím se otevřela nová kapitola působení Ludmily Mojžíšové.

L. Mojžíšová posléze začala spolupracovat se známým gynekologem prof. E. Čechem, aby se podařilo metodu lépe ověřit. O metodě Ludmily Mojžíšové vyšlo několik knih. Ludmila Mojžíšová byla známá svérázným způsobem komunikace a nedůvěrou k lékařům. Zemřela na rakovinu.