zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zpěvák, textař a herec Luis Fonsi se narodil 15. dubna 1978 v hlavním městě Portorika, San Juan. Má staršího bratra Jeana Rodrigueze a sestru Tatianu Rodriguez, kteří se stejně jako Luis věnují zpěvu.

Vystudoval střední školu Dr. Phillips High School v Orlandu na Floridě. V průběhu studií byl členem hudební skupiny Big Guys, která vystupovala na místních festivalech a školních akcích. Zajímavostí je, že jedním z členů této skupiny byl také Joey Fatone, který se později proslavil jako člen úspěšného boybandu 'N Sync.

Po střední škole pokračoval studiem hudby na floridské státní univerzitě Florida State University, kde získal stipendium. Zároveň zpíval ve školním sboru. Se sborovým zpěvem měl zkušenost už jako dítě, když působil v San Juanském dětském sboru.

Studia na univerzitě však nedokončil, rozhodl se odejít právě proto, aby se mohl naplno věnovat hudební kariéře. Následně podepsal nahrávací smlouvu s Universal Music Latin Entertainment.

Debutové album
V roce 1998 vydává pod názvem Comenzaré své debutové album. Na Portorickém trhu se stalo hitem a bodovalo také v Dominikánské republice, Kolumbii, Salvádoru, či Venezuele. Po dvou letech vychází album Eterno, které si vede ještě lépe. Pro španělsky zpívané album Mi Reflejo americké zpěvačky Christiny Aguilery nazpíval duet "Si No Te Hubiera Conocido".

V květnu 2000 vystoupil na katolickém koncertu v Římě, kterého se zůčastnil papež Jan Pavel II. Následující rok se spolu s dalšími umělci podílel na koncertu na počest obětí teroristických útoků z 11. září 2001.

Britney Spears, první anglické album a Miss World 2003
Luis Fonsi byl v roce 2002 součástí amerických a mexických koncertů popové hvězdy Britney Spears odehraných v rámci jejího turné Dream Within a Dream Tour. Zároveň vydal své třetí studiové album Amor Secreto a první album v angličtině, Fight the Feeling. Následující rok pak přišla životní šance, když dostal možnost vystoupit před asi miliardou diváků po celém světě na Miss World 2003.

Jedno úspěšnější album než druhé
Páté album Luise Fonsiho Abrazar la vida vychází 28. října 2003 a vede si skvěle v latinské hitparádě Billboard, stejný úspěch slaví šesté album Paso Paso, které bylo v roce 2005 jakousi vstupenkou na mezinárodní trh. Za píseň "Nada Es Para Siempre" si dokonce vysloužil nominaci na latinské ceny Grammy. Během příprav těchto dvou alb si ještě střihnul duet "Amazing" s hvězdnou Emmou Bunton, který se stal součástí Emmina alba Free Me.

V srpnu 2008 vychází úspěšné album Palabras del Silencio obsahující píseň "No Me Doy por Vencido", jenž je zpěvákovou první písní, která se probojovala do nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100.

V listopadu 2009 mohl Fonsi slavit, za svůj počin "Aquí Estoy Yo" získal latinskou cenu Grammy v kategorii Píseň roku (Song of the Year).

Hned v následujícím měsíci vystoupil v norském Oslu, na koncertu u příležitosti předávání Nobelovy Ceny Míru, kterou v tom roce obdržel tehdejší prezident USA, Barack Obama.

První příčky latinských hitparád ovládá i Luisovo sedmé album Tierra Firme vydané v červnu 2011. V zápětí je magazínem Billboard označen za vůdce latinské hudby nové generace.

Despacito
V lednu 2017 přichází ve spolupráci s rapperem Daddy Yankeem obrovský hit "Despacito", díky kterému se Luis proslavil po celém světě. Píseň se stala nejpřehrávanější skladbou na internetu a videoklip se může těšit několika miliardami shlédnutí, v dubnu 2018 překonal pěti-miliardovou hranici a stále roste. Píseň se proslavila ještě více po vydání remixu, který má na svědomí Justin Bieber. Jeho verze se dostala na první příčku hitparády Billboard Hot 100 a na jedné z portorických show Justina Biebera se posluchači dočkali unikátního duetu Fonsiho s Bieberem.

Po celém světě vznikl nespočet verzí a parodií této písně, v České republice má jednu z nich ve svém repertoáru i oblíbený youtuber Kovy, kterému už přinesla více než deset milionů shlédnutí.

Text písně, obsahující řadu sexuálních narážek a dvojsmyslů, se stal terčem kritiky. Díky stížnostem muslimské komunity v Malajsii byla místní vláda nucena v červenci 2017 zakázat jakékoliv audiovizuální projekce skladby na veřejnoprávních televizních stanicích a v rádiích.

Zajímavostí je, že zřejmě díky písni vzrostl turistický zájem o Portoriko o neuvěřitelných 45 procent.

Listopad 2017 přináší duet s Demi Lovato, "Échame la Culpa" a následující rok pak píseň "Calypso", nahranou ve spolupráci s rapperkou a zpěvačkou Stefflon Don. Duet s Demi se na youtube také dostal do kategorie “miliardových” videoklipů.

Vztahy
Po několikaleté známosti byl od 3. června 2006 do 8. listopadu 2010 ženatý s portorikánskou herečkou Adamari López. Krátce po rozvodu se dal do kupy s modelkou španělského původu Aguedou López, se kterou si 10. září 2014 řekli své ano. Již v prosinci 2011 se jim narodila první dcera Mikaela, o pět let později, v prosinci 2016, přišel na svět syn Rocco.

Mohli by vás také zajímat…