zavřít
Upravit životopis

Životopis

Magdalena Kožená je významná česká operní pěvkyně, mezzosopranistka světového jména. Žije v Berlíně s dirigentem berlínské filharmonie sirem Simonem Rattlem, se kterým má syny Jonáše (nar. 2005) a Miloše (nar. 2008).

Pochází z jižní Moravy,kde začínala objevovat svůj talent v koncertním sboru Kantiléna - jedním z nejvýběrovějších sborů ve střední Evropě. Po studiích na brněnské konzervatoři, kde vystudovala zpěv u Něvy Megové a klavír u Jiřího Peši, pokračovala v dalším studiu zpěvu u Evy Blahové na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od ukončení školy pak pravidelně vystupuje na všech nejznámějších a nejprestižnějších operních jevištích po celém světě. Její neobyčejně úspěšnou kariéru odstartovala v roce 1995 Mozartova hudební soutěž v rakouském Salcburku, kde stala jeho absolutní vítězkou. Od té doby sbírá jeden úspěch za druhým, je držitelkou celé řady uměleckých cen.

V roce 2003 se, mimo jiné, stala Rytířkou řádu umění a literatury Francouzské republiky neboli Chevalier des Arts et Lettres. Mezi vrcholy její umělecké kariéry bezesporu patří vystupování v newyorské Metropolitní opeře, kde debutovala v roce 2003, své účinkování zde si zopakovala v roce 2006. Těžiště jejího repertoáru leží zejména v interpretaci staré barokní a klasicistní hudby, nevyhýbá se však ani hudbě soudobé či autorům romantickým. Od konce 90. let 20. století má podepsánu exluzivní vydavatelskou smlouvu s renomovanou evropskou společností Deutsche Grammophone.

Magdalena Kožená

44 let, operní pěvkyně, mezzosopranistka