zavřít
Upravit životopis

Životopis

Alexander Mahé Owens Drysdale je novozélandský veslař, pětinásobný mistr světa a olympijský vítěz ve skifu na LOH 2012 v Londýně. Jeho jméno Mahé pochází ze souostroví Seychely, je členem veslařských oddílů West End Rowing Club v Avondale v Aucklandu na Novém Zélandu a Tideway Scullers v Londýně.

Absolvoval chlapeckou školu Tauranga Boys' College ve městě Tauranga na Novém Zélandu, poté studoval na Aucklandské univerzitě. Jako junior (do 18 let) reprezentoval Nový Zéland v kanoepolo. S veslováním začal během svých studií na univerzitě ve svých osmnácti letech. Na veslování se zaměřil poté, co viděl zvítězit na Letních olympijských hrách 2000 novozélandského veslaře Roba Waddella.

Mistrovství světa
Se závoděním na mistrovstvích světa začal v roce 2002 na novozélandské čtyřce, s níž na olympiádě v roce 2004 skončil na 5. místě. Po olympijských hrách přešel ze čtyřky na skif a již v roce 2005 vyhrál v japonském Gifu mistrovství světa na skifu, a to přesto, že o rok před tím utrpěl po strážce s vodním lyžařem komplikované zranění páteře, kdy měl zlomené dva obratle.

Svůj titul pak obhájil v roce 2006 v Eton Dorney, v 2007 v Mnichově, a znovu pak v roce 2009 v polské Poznani i roce 2011 na slovinském Bledu. Pouze v roce 2010 jej na domácím jezeře Karapiro porazil Ondřej Synek. Jeho největšími soupeři v té době byli Brit Alan Campbell a Čech Ondřej Synek. Na mistrovství světa v roce 2009 vylepšil svůj nejlepší dosavadní neoficiální světový rekord na 6:33.35

Olympijské hry
Dne 7. března 2008 byl nominován na olympiádu v Pekingu, kde byl vlajkonošem novozélandské olympijské výpravy při slavnostním zahájení olympijských her. Ve finále skifu skončil vlivem střevního onemocnění až na 3. místě a získal bronzovou medaili, když zlatou olympijskou medaili získal Nor Olaf Tufte a stříbro bral český skifař Ondřej Synek.

V roce 2012 pak v Eton Dorney na olympiádě na skifu zvítězil přesto, že před tímto závodem ráno z nervozity zvracel. Po závodě oznámil, že se již nezúčastní mistrovství světa ve veslování a že by rád startoval na Letních olympijských hrách 2016 v Riu.