zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vampira se narodila ve Finském městě Petsamo 21. prosince 1921 jako Maila Elizabeth Syrjäniemi.
V roce 1921, tedy v roce narození Vampiry. Ta se proto v začátcích představovala jako Maila Nurmi. Jako dvouletá se s celou svou rodinou přestěhovala do Spojených států, do města Ashtabula v Ohiu. V 17ti se vydala do Los Angeles, kde dělala modelku pro Alberta Vargase a Mana Raye. První filmovou zkušenost získala malinkou rolí ve snímku If Winter Comes z roku 1947 od režiséra Victora Savilla. Pózovala pro pin-up fotografie a říká se, že Mae West si prosadila její odchod z hry Catharine Was Great, která se hrála na západní Broadwayi, protože se bála, že jí Vampira zastiňuje.

Postava Vampiry se zrodila v roce 1953 na maškarním bále choreografa Lestera Hortona. Tehdy ještě Maila na něj dorazila v kostýmu inspirovaném postavou Morticie Addams z komiksu The New York Times od Charlese Addamse. Její vzhled – bílá pleť a upnuté černé šaty – upoutal televizního producenta Hunta Strombergra Jr., který přesně někoho takového sháněl na uvádění hororů na své losangeleské televizní stanici KABC-TV. Jméno Vampira vymyslel Vampiry první manžel Dean Riesner.

Poté, co byla v roce 1954 nominována na cenu Emmy za nejvýznamnější ženskou osobnost se vrátila k filmovému herectví. Zahrála si ve snímcích Too Much, Too Soon, The Big Operator a The Beat Generation. Její nejznámější filmovou rolí se stala Vampira - zombie ve slavném filmu Eda Wooda Jr. Plan 9 From Outer Space (natočen v roce 1956 ale do kin uveden až v roce 1959). V roce 1960 se objevila ve filmech I Passed for White a Sex Kittens Go to College. V roce 1962 si zahrála v The Magic Sword.

Vampira se znala s Marilyn Monroe a Elvisem Presley i Orsonem Wellsem.
Vampira byla dvakrát vdaná, poprvé za Deana Riesnera, scénáristu filmů jako Drsný Harry, Zahrajte mi „MISTY“ a dalších a podruhé, od roku 1961, za herce Fabrizia Mioni. Děti žádné neměla.

Na začátku šedesátých let si Vampira otevřela vlastní obchod s oblečením a ručně vyráběnými šperky Vampira's Attic. Postava Vampiry se objevila ve filmu Tima Burtona Ed Wood, v podání Lisy Marie. O Vampiře bylo natočeno několik dokumentů – v roce 1995 finský dokument About Death, Sex and Taxes od režiséra J. Rippati, v roce 2000 v Schlock! The Secret History of American Movies, v roce 2006 účinkovala ve dvou dokumentech – v American Scary, snímku o hororových uvaděčích a ve Vampira: The Movie. Naposledy si zahrála ve filmu I Woke up Early the Day I Died z roku 1998. Písně o Vampiře nazpívala mimo jiných horor-punková kapela the Misfits, dále zpěvák Bobby Bare nebo The Damned. Tvůrci Simpsonových se inspirovali Vampirou v postavě Booberrely.

V roce 2001 spustila svou oficiální webovou stránku a začala prodávat vlastnoručně podepsané paměti a umělecká díla přes eBay. Až do své smrti žila v malém bytě v severním Hollywoodu s kočkou a dvěma ptáky.

Umřela 10. Ledna 2008 u sebe doma na zástavu srdce. Vampira byla uvedena do síně slávy Monster kid při předávání cen Rondo Hatton Classic Horror Awards. V roce 2008 bude na tomto ceremoniálu na počest Vampiry udělena poprvé cena Nejlepší hororová uvaděčka.