zavřít
Upravit životopis

Životopis

Manuel Pamić je chorvatský fotbalový obránce, v současné době hostuje v italském klubu AC ChievoVerona z týmu AC Sparta Praha.

Klubová kariéra
Svoji fotbalovou kariéru začal v klubu NK Žminj odkud v 18 letech přestoupil do prvoligového NK Istra 1961. Zde se zakrátko stal stabilním členem základní sestavy a v roce 2006 přestupuje do jednoho z nejlepších chorvatských klubů HNK Rijeka.

V prosinci 2007 nastává další vzestupný krok v jeho kariéře, když na doporučení svého krajana Niko Kovače přestupuje do elitního rakouského klubu FC Red Bull Salzburg. Zde však mnoho příležitostí nedostává a v lednu 2009 se stěhuje na hostování s opcí do pražské Sparty, kde se okamžitě prosadí do základní sestavy na post levého obránce.

AC Sparta Praha
8. července 2010 nastoupil v dresu Sparty Praha k historicky prvnímu zápasu Českého Superpoháru, který sehrávají mistr ligy a vítěz národního poháru uplynulého ročníku. Sparta Praha jako vítěz ligy zvítězila 1:0 nad pohárovým šampionem Viktorií Plzeň.

V říjnu 2012 účinkoval společně s Vlastimilem Vidličkou a Léonardem Kweukem ve videoklipu, kterým Sparta Praha oslovila mimopražské fanoušky.

V základní skupině I Evropské ligy 2012/13 byla Sparta Praha přilosována k týmům Olympique Lyon (Francie), Ironi Kirjat Šmona (Izrael) a Athletic Bilbao (Španělsko). V prvním utkání Sparty 20. září 2012 proti domácímu Lyonu odehrál Pamić kompletní počet minut, pražský klub podlehl soupeři 1:2. 4. října v domácím utkání proti finalistovi Evropské ligy předešlého ročníku Athleticu Bilbao také nastoupil v základní sestavě, Sparta zvítězila 3:1 a připsala si první 3 body do tabulky. 25. října 2012 hrál v zápase s izraelským týmem Ironi Kirjat Šmona do závěrečného hvizdu, Sparta Praha si připsala další tři body za výhru 3:1, s celkovými 6 si upevnila druhé místo v tabulce základní skupiny za Lyonem.

22. listopadu nastoupil do domácího zápasu s Lyonem, který skončil remízou 1:1. Tento výsledek posunul Spartu Praha již před posledními zápasy základní skupiny do jarní vyřazovací části Evropské ligy z druhého místa (první místo si zároveň zajistil Lyon). Poslední zápas základní skupiny I proti Bilbau 6. prosince 2012 neabsolvoval, díky remíze 0:0 pražský celek získal ve skupině celkem 9 bodů. Do jarního šestnáctifinále byl Spartě přilosován anglický velkoklub Chelsea FC, Pamič nastoupil 14. února 2013 v Praze na hřiště až v 81. minutě, jeho post tentokrát obsadil mladý fotbalista Matěj Hybš. Pražský celek podlehl doma soupeři 0:1 gólem mladého brazilského fotbalisty Oscara.

AC ChievoVerona
V červenci 2013 jej Sparta pustila na roční hostování s možností opce do italského klubu AC ChievoVerona.

Reprezentační kariéra
Od roku 2005 do roku 2008 postupně povoláván do chorvatských výběrů U-19, U-20 a U-21. S reprezentací do 21 let absolvoval neúspěšnou kvalifikaci o ME 2009 ve Švédsku. Trenér chorvatské reprezentace Slaven Bilić ho zařadil jako potenciálního kandidáta pro kádr na ME 2008 v Rakousku a ve Švýcarsku, na svou šanci v A-týmu Chorvatska však nadále čeká.