zavřít
Upravit životopis

Životopis

Mao Asada se narodila 25.9. 1990 v Nagoye. Meří 160 cm a začala bruslit v 5 letech. Má ráda nakupování a hudbu.
Mao se nejdříve věnovala baletu, teprve roku 1995 se dala na bruslení.
Mao má pudlíka, který se jmenuje Areo. Její mazlíček dostal jméno podle jedné z řad čokolád Nestlé.

V roce 2005 se na japonském šampionátu stala první ženou, která ve volné jízdě předvedla dvakrát trojitého axela. Kromě tohoto rekordu se Mao zapsala do krasobruslařské historie již několikrát - je první ženou, která předvedla v závodě kombinaci tři trojitých skoků (flipa, rittbergera a toelopa), tento skokanský kousek se jí povedl ve dvanácti letech. Je rovněž první krasobruslařkou, která skočila trojitého axela v juniorské kategorii. V roce 2005 vyhrála Mistrovství světa juniorů. O rok později si ze stejného závodu odnesla stříbro. Mao má starší sestru Mai Asadu, která rovněž patří mezi elitní japonské krasobruslařky.

Jejími největšími vzory jsou Midori Ito a Sasha Cohen.

Mao drží první příčku v ženské kategorii v krasobruslařském žebříčku s největším celkovým počtem bodů dosažených v novém systému hodnocení. První místo jí zajistilo 199.52 bodů z Grand Prix NHK Trophy v roce 2006. Přestože Mao skočila druhá na Mistrovství Japonska v roce 2006, nemohla kvůli svému nízkému věku reprezentovat Japonsko na olympijských hrách. V sezóně 2006/2007 změnila Mao společně se sestrou trenéra a odjela trénovat do USA za Rafaelem Arutunianem.

V Göteborgu na mistrovství světa 2008 startovala jako světová jednička a čerstvá vítězka mistrovství čtyř kontinentů. V krátkém programu obsadila těsné druhé místo za Italkou Carolinou Kostnerovou a na začátku volné jízdy upadla hned při nájezdu před odrazem na trojitého axela. V dalším průběhu jízdy ale předvedla dvě kombinace trojitých skoků a získala první světový titul o pouhých 0,88 bodu před Kostnerovou.