zavřít
Upravit životopis

Životopis

Londýnský zpěvák a kytarista, vl. jm. Mark Feld (nar. 1947), známý jako vedoucí dua Tyrannosaurus Rex a později sk. T. Rex.

Bolan začínal jako fotomodel a 1. singl mu vychází v r. 1965. V roce 1967 se přidává ke sk. John´s Children, která se vzápětí rozpadá a Bolan začíná spolupracovat s S.P. Tookem (nar. 1949). Vzniká duo Tyrannosaurus Rex, řazené později k psychedelickým souborům. Po střídavých úspěších odchází na konci r. 1969 Took, za něhož nastupuje M. Finn (nar. 1947). O rok později se zkracuje název na T. Rex a skupina rozšiřuje obsazení Bolan, Finn, Bill Fifield , Steve Currie.

V létě 1971 mají velký hit - Get It On (1. místo v Anglii) - a po něm i velice úspěšné album Electric Warrior. Rok 1972 je ve znamení velkých úspěchů (další hity č. 1 v Anglii) a obrovské popularity mezi teenagery. V létě se přidává kytarista J. Green, později se střídají i bubeníci a navíc u kláves nastupuje Bolanova přítelkyně, americká soulová zpěvačka Gloria Jones. Počátkem r. 1973 se mění název na Marc Bolan & T. Rex. Nedlouho poté (v r. 1975) odchází Finn i Green a přidává se Dino Dines. Následuje postupný ústup ze slávy a rozpad skupiny. Složení Bolan,D. Dines, Herbie Flowers , Miller Anderson, Tony Newman hrálo na turné v r. 1976. V září 1977 umírá Bolan při autonehodě.

Bolan je považován za kultovní osobnost, což se v jeho případě odráží i v množství vydaných kompilací, vesměs po jeho smrti. Took zemřel v listopadu 1980.
Bolan se objevil i v nahrávkách jiných umělců (David Bowie, E.L.O., Alice Cooper atd).

Mohli by vás také zajímat…